Belediyenin usulen itiraz ettiği karara Ordu’dan tepki

Belediyenin usulen itiraz ettiği karara Ordu’dan tepki
Yayınlama: 03.01.2023
A+
A-

Bölgenin duayen siyasetçilerinden Mustafa Ordu, Yıldırım Beyazıt Mahallesi 1445 ve 1446 adalara ilişkin Danıştay 6. Dairesinin verdiği karara devamlılık esası gereği usulen itiraz eden Çerkezköy Belediyesine tepki gösterdi

Ordu, yayımladığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği gibi Danıştay 6. Dairesi 09.10.2018 tarih E:2014 7881/K:2018/7541 kararıyla Tekirdağ İdare Mahkemesi’nin kararını bozarak AKP yönetimindeki ÇERKEZKÖY BELEDİYESİNİN 2013 yılında 1445 ve 1446 adalarda yaptığı imar planı tadilatını iptal etmiştir.

2014 yılında yapılan seçimlerden sonra yerel iktidara gelen CHP yönetimindeki ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ Danıştay kararını uygulaması gerekirken, kararın düzeltilmesi için tekrar Danıştay’a başvurmuş, Danıştay hem 6. Dairesi hem 8. Dairesi karar düzeltme talebini reddetmişler, dolayısıyla karar kesinleşmiştir.

Tekirdağ idare Mahkemesi Danıştay 6. Dairesinin bozma kararına uyarak 2013 yılında AKP’li belediye yönetimi tarafından yapılan imar planı tadilatını iptal etmiştir. Ancak CHP’li ÇERKEZKÖY BELEDİYE yönetimi idare mahkemesinin bu kararını da tekrar Danıştay’a götürerek iptalini istediğini öğrenmiş durumdayım.

Danıştay AKP’Lİ belediyenin yaptığı imar planı tadilatı değişikliğini “1445 VE 1446 ADALARA ÇEVRESİ İLE UYUMSUZ AYRICALIKLI YAPILAŞMA HAKKI TANINDIĞI, YOĞUNLUK ARTIŞINA NEDEN OLDUĞU, YOĞUNLUK ARTIŞI YAPILIRKEN YOK EDİLEN YEŞİL ALANA EŞDEĞER YEŞİL ALAN YARATILMADIĞI, YAPILAN PLAN TADİLATI DEĞİŞİKLİĞİNİN PARÇACIL NİTELİK TAŞIDIĞI, BU ŞEKİLDE YAPILAN PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİN, ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE, PLANLAMA ESASLARINA VE KAMU YARARINA UYGUN OLMADIĞI” gerekçeleri ile iptal etmiştir.

Çerkezköy Belediyesinin CHP’li yönetimi Danıştay’ın gerekçeli iptal kararına rağmen AKP’li belediyenin yaptığı plan değişikliğini aynen uygulamakta neden ısrar etmektedir? Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bu rant tiyatrosunu neden görmezden gelmektedir? TBB Başkanı 2013 yılında AKP’Lİ İLÇE BELEDİYESİNİN YAPTIĞI BU RANT TADİLATINI DESTEKLİYOR MU? Ben bu konuda hem CHP’Lİ Büyükşehir Belediyesine hem de CHP’Lİ Çerkezköy Belediyesine çağrıda bulunarak Danıştay’ın iptal kararının hemen uygulanarak yeşil alanın amacına uygun, park olarak düzenlenmesini talep etmiştim. Sözümü dinlemediler. Ben bu işin peşini bırakmayacağımı söylemiştim. Aynı noktadayım. Şimdi CHP ve İYİ Parti İlçe ve İl yönetimlerini göreve çağırıyorum. Onlar duyarsız kalırlarsa CHP’li ve İYİ Partili Milletvekillerine çağrı yapıyor, onları göreve çağırıyorum.

Sayın milletvekilleri de duyarsız kalırsa son çare olarak CHP Genel Başkanı KEMAL KILIÇDAROĞLU ve İYİ Parti Genel Başkanı Sayın MERAL AKŞENER’den randevu alarak, rant yağmasını kendilerine anlatmak istiyorum. Çerkezköy’deki imar rantı yağmasının DEMİRÖRENLERİN golf sahası yağmasından zerre kadar farkı yoktur. Demirörenlerin rant yağmasında idare mahkemesinin kararının uygulanmamasına karşı ülkemizde artık hak hukuk olmadığını iddia edenlerin; burada Çerkezköy’e üvey evlat muamelesi yapmayacağını umuyorum. Üstelik Demirörenlerin golf sahasındaki inşaatların durdurulması ile ilgili olarak yalnızca idare mahkemesi kararı varken ÇERKEZKÖY’de ise 1445-1446 adalarda DANIŞTAY’ın iptal kararı ve hem Danıştay 6. Dairesinin, hem de 8. Dairesinin karar düzeltme talebine ret kararı vardır.

AKP’li belediyenin yaptığı imar planı değişikliği yasalara uygun olmadığı için DANIŞTAY tarafından iptal edildi, sonra da karar düzeltme talebi yine DANIŞTAY’ın iki dairesi tarafından da reddedilerek kesinleşen kararın uygulanmamasının sebebi nedir? Yüksek Mahkeme kararları neden görmezden geliniyor. Yüksek Mahkeme kararları rantçıları bağlamıyor mu? Hangi kanunun hangi maddesinde, Anayasanın neresinde yazıyor bu uygulama? Hukuk bu mu? Nerede kaldı hukukun üstünlüğü? Nerede kaldı HAK, HUKUK, ADALET?

CHP’Lİ ve İYİ Partili milletvekillerini tekrar göreve çağırıyorum. Ya bu hukuk tanımazlığa son verin, yeşil alan amacına uygun olarak kullanılsın, veya belediye başkanlarına sözünüzü dinletemiyor, rant yaratılmasını engelleyemiyorsanız, Sayın genel başkanları durumdan haberdar edin. Sizin genel başkanlara durumu anlatmak için birikiminiz ve cesaretiniz yoksa; bana randevu alın dosyalarımla birlikte ben sayın genel başkanları ziyaret edeyim hukukun nasıl yok sayıldığı, DANIŞTAY kararlarının neden uygulanmadığı, Trakya’nın bu en büyük rant projesinde yapılmak istenileni bütün boyutları ile anlatayım. Evet sayın vekiller şimdi tam sırası gösterin kendinizi bakalım: Hukukun yanında mısınız, yoksa rantın yanında mı?

Bu çağrımdan sonra randevu talebime cevap bekliyorum. Sayın Milletvekillerine bir ay süre veriyorum, cevap gelmezse CHP ve İYİ Parti Genel Merkezlerine gidecek, gerekirse genel merkezlerin önüne çadır kuracağım ve sayın genel başkanlarla görüşmeden oradan ayrılmayacağım. Çerkezköy’de yaşanan bu imar rantı rezilliğini genel başkanlara anlatacağım.

İçinizde beni tanımayanlar olabilir, tanıyanlar tanımayanlara anlatsın, yapacağım dedim mi yaparım. Ben yasalara uygun olmayan bu plan değişikliği mücadelesini kimseden maddi, manevi destek almadan tam 9 yıldır sadece Çerkezköy ve burada yaşayan vatandaşlarımız için yürütüyorum. Tek başıma bu noktaya getirdiğim bu mücadelenin yok sayılmasına da asla izin vermeyeceğim. Bilesiniz istedim.

Konuşmamı Mevlana’nın bir sözüyle bitireyim. “YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL”

Yaşamım boyunca bu ilkeye sadık kaldım, bedel ödedim. Asla pişman olmadım, bundan sonrada olmayacağım. HAK, HUKUK, ADALET!. SADECE BİRİLERİ İÇİN DEĞİL MİLLETİMİZ İÇİN HAK, HUKUK ADALET.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.