Yıldızkent Kavşağı’nda “sismik izolatör” detayı

Yıldızkent Kavşağı’nda “sismik izolatör” detayı
Yayınlama: 01.03.2023
A+
A-

Yapıları depreme dayanıklı yapmak için kullanılan sismik izolatör sisteminin, Yıldızkent Kavşağı’nda da kullanılması dikkatlerden kaçmadı.

Deprem felaketinin ardından uzmanlar, yapıları depreme dayanıklı hale getirmek için sismik izolatör ve diğer önlemlerin kullanılması çağrısında bulundu. Çağrının ardından vatandaşlar, yeni yapılan yapılarda sismik izolatör arar oldu.

Öte yandan yapımı hali hazırda devam eden Yıldızkent Kavşağı’nda da sismik izolatör kullanılması, vatandaşların dikkatinden kaçmadı.

SİSMİK İZOLATÖR NEDİR?

Depreme karşı geliştirilen basit ancak bir o kadar da etkili bir sistem olan sismik izolatörleri, tüm yapıyı depremin yıkıcı etkisinden koruyor.

Yapıda uygun görülen kata, kolonlara veya betorname perdelere yerleştirilen sistemler, deprem ile yapı arasındaki direkt teması kesiyor.

Deprem anında yatay olarak hareket eden izolatöler, yumuşak ancak büyük salınım yaparak depremin sarsıntı gücünü emiyor ve o sırada bina içerisinde bulunanlar neredeyse depremi hissetmiyor. Normalde bir yapı kendi ağırlığıın onda biri kadar yük taşırken, bu sisteme sahip yapılar bu değerlerin üzerine çıkabiliyor.

Sarsıntı yoğunluğunu yüzde 80’e kadar azaltan sismik izolatörler; kimyasallar, pas, nem ya da güneş ışınları gibi yıpratıcı durumlara karşı korunaklı ve ortalama 60 yıl kullanılabiliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.