Kasık fıtığı ve tedavi yöntemleri

Kasık fıtığı ve tedavi yöntemleri
Yayınlama: 20.01.2022
A+
A-

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Tolga Kırış “Kasık Fıtığı” hakkında bilgilendirme yaptı

Dr. Kırış, yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Günümüzde en yaygın fıtıklar arasında bulunan kasık fıtıkları doğuştan olabildiği gibi sonrada gelişebilen kasık fıtığı, zorlanma ile sonradan da ortaya çıkabilir.

KASIK FITIĞI NEDİR?

Fıtığın görüldüğü bölgeler çoğunlukla karın duvarının zayıf olduğu yerlerdir. Kasık fıtığında karın içi organlarından birinin, çoğunlukla bağırsağın bir kısmının yada karın içi yağlı dokunun kasık kısmında yer alan karın zarı duvarının zayıf bir noktasından dışa doğru cilt altına çıkmasıdır.

KASIK FITIĞI NEDEN OLUŞUR?

Erkek bebeklerin ana karnında iken, karın içinde yer alan testislerinin, inguinal adlı iki ayrı kanaldan geçerek, gebeliğin son iki ayında torbalarına iner. Her iki tarafta yer alan inguinal kanal, normal şartlarda doğumdan kısa bir süre sonra bebeğin kaslarının gelişmesi ile kendiliğinden kapanır. Ancak bazı durumlarda kanallardan biri ya da her ikisi kapanmaz ve fıtık oluşumu için gerekli olan zayıf bölgeyi oluşturur. Erkeklerde, kadınlara göre daha sık görülmesinin sebebi budur. Kasık fıtığının oluşumuna neden olan diğer faktörler şöyledir:

  • Kronik akciğer hastalıkları – öksürük
  • Kronik kabızlık – ıkınma
  • Prostat hastalıkları
  • Genetik faktörler
  • Prematüre doğmuş olmak
  • Daha önce fıtık ameliyatı geçirmiş olmak
  • Sigara kullanımı
  • Aşırı egzersiz
  • Ağır kaldırmak

KASIK FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Başlangıç evresinde, henüz kasık kanalının içerisinde iken, zorlanma, efor, koşma gibi durumlarda ağrı ile ortaya çıkabilir ancak hiç ağrı oluşturmadan kasık bölgesinde bazen belirginleşen şişlik ile de görülebilir. Şişlikler ağrılı ya da ağrısız olarak tek veya iki taraflı, kasık bölgesinde, ayakta veya efor sarf ederken ortaya çıkabilir. Bu şişlikler sırtüstü yatınca kendiliğinden veya elle itildiğinde karın içine geri giderek kaybolabilirler.

KASIK FITIĞI KORSESİ ÇÖZÜM OLUR MU?

Korse fıtık için bir çözüm yolu olmadığı için, korsenin kullanımı yeterli olmaz. Ameliyat yapılacağı zaman fıtık kesesinde kalınlaşma ve yapışıklık operasyonu zorlaştırabilir.

İleri derecede fıtıklaşan alanlarda fıtık içerisindeki organa bağlı olarak dolaşım problemleri gelişmesi halinde acilen ameliyat ya da müdahale edilmesi gerebilir.

KASIK FITIĞI NASIL ANLAŞILIR VE AĞRISI NEREYE VURUR?

Muayene ile kolaylıkla teşhis edilebilirken kasık bölgesine yapılacak yüzeysel doku ultrasonu da tanıda yardımcı olabilir. Öte yandan kasık, bel ve karın bölgesinde hissedilen kasık fıtığı, erkeklerde testislerde de hissedilebilir.

KASIK FITIĞI TEDAVİ YÖNTEMİ

Kasık fıtığının ilaçla tedavi bulunmamaktadır. Tek tedavi yöntemi cerrahi yöntemdir. Ameliyatlar fıtık kesesinde bağırsakların sıkılıp boğulmasının yarattığı akut problemlerle acil ya da planlı olarak yapılır.

Kasık fıtığı ameliyatları fıtığın durumuna bağlı olarak  tercihen kapalı (lapraskopik) ya da açık olarak yapılabilir. Günümüzde bu ameliyatlar için rutin olarak yama(greft) kullanılır. Kapalı ameliyat önceliktir ancak daha önce ameliyat yapılmış ve nükseden vakalarda açık ameliyat tercih edilir. Bu durumlarda hastanın ek hastalıklarının olup olmadığı ve hastanın durumuna göre karar verilir.

KASIK FITIĞI AMELİYATI SONRASI

Kasık fıtığı ameliyat sonrası 1. günde taburcu edilmektedir. Genel anlamda  iyileşme süresi 2-3 hafta sürer. Hastanın bir ay boyunca o alanı zorlayıcı hareket ve pozisyonlardan kaçınması gerekir. Öte yandan kasık fıtığı ameliyatı olan kişiler kilo almaktan ve ağır spor yapmaktan kaçınmalıdır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.