Erkek egemen siyasette düzene ayak uyduran bir kadın: ‘Candan Yüceer’

Erkek egemen siyasette düzene ayak uyduran bir kadın: ‘Candan Yüceer’
Yayınlama: 10.12.2023
A+
A-

Merhaba kıymetli okur.

Geçtiğimiz gün ‘CHP’nin Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olmamalı’ konulu bir yazı kaleme aldım. Aday adayları arasında yer alan Vahap Akay, Kadir Albayrak ve Candan Yüceer arasında bir değerlendirme yapıp, Yüceer ve Albayrak’ın neden aday olmaması yönündeki fikirlerimi sizlerle paylaştım. Bu arada CHP’nin Büyükşehir aday adaylarından üç isme yazımda bilinçli olarak yer vermedim. Bunu da yeri gelmişken söyleyeyim.

Bu yazımda ise CHP’de dört dönem milletvekilliği görevini yürütmüş ve bugünlerde Büyükşehir adayı olmak için uğraşan Candan Yüceer’in, ‘kadın mağduriyeti’ üzerinden yürüttüğü siyasete dair fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Candan hanım geçtiğimiz günlerde Gülgün Pala Keçeci ve Ercan Kılıçlı tarafından hazırlanan Cep Haber programına katıldı. Belki izleyeniniz vardır değerli okur.

Candan hanım programa katılınca ben de merak edip izledim ve dikkatimi çeken bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Sayın Yüceer her fırsatta kadınların siyasette olması gerektiği, erkek egemen toplumumuzda kadınların siyasette nasıl zorlandıkları, eşit temsiliyet noktasında adaletsizlik olduğu yönünde, altına imzamı atacağım çok önemli açıklamalarda bulundu.

Candan hanımı can kulağıyla dinlerken düzen siyasetinin bir kadını ne hale sokabildiğine şahitlik ettim kıymetli okur. Söylemleri, kurduğu cümleler, yaratmak istediği ve kampanyasını tam da merkezine oturtmaya çalıştığı ‘mağduriyet’e baktıkça ekrandaki Candan Hanım yerini ülkemizde haddinden fazla bulunan ‘ataerkil’ erkek siyasetçilere bıraktı sanki. Sonra birden aklıma şu soru geldi değerli okur; destekçilerinin deyimiyle ‘adı gibi Candan’ olan ve tam 12 yıl vekillik yapan ablamız, Tekirdağ’da kendisinden başka hangi kadını siyaseten desteklemiş ve kendisi gibi bir siyasi figür olmasını sağlamıştır?

Programı izlediğim günden bu yana düşünüyorum ama aklıma bir isim gelmiyor. İşin komik tarafı, adı gibi Candan olan ablamızın siyaseten azıcık palazlanan kadınların önünü nasıl tıkadığı geliyor hep aklıma. Varsa benim bilmediğim, lütfen yazının altına yorum olarak yazın.

Candan vekilime katılıyorum, bence de siyasette kadınlar aktif olmalı ama hep aynı kadınlar değil. Mesela 20 senedir ülkeyi yöneten Recep Tayyip Erdoğan’dan neden şikayet ediyoruz o zaman, sırf erkek olduğu için mi? Erdoğan değil de Meral Akşener ülkeyi 20 yıl yönetseydi şikayet etmeyecek miydik?

Yazımı, adı gibi Candan olan vekilime bir şarkı armağan ederek sonlandırmak istiyorum kıymetli okur. MFÖ’den geliyor, ‘Peki peki anladık.’ Ben aşağıya bir dörtlüğünü bırakıyorum, dinlemek isteyenler diledikleri platformdan açıp dinlesinler.

Kalın sağlıcakla.

Peki peki anladık
Her şeyden sen anlarsın
Peki peki anladık
Her şeyi sen bilirsin

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.