Erzumlular’dan, Enez Kaplan’a “faşizm” tepkisi

Erzumlular’dan, Enez Kaplan’a “faşizm” tepkisi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 02.03.2023
A+
A-

Çerkezköy Erzurumlular Dernek Başkanı Necat İlhan, yaptığı basın açıklamasında Erzurumlulara ırkçı söylemlerde bulunduğu iddia edilen İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan’a tepki gösterdi. İlhan, “ Sayın milletvekili, bölgesel milliyetçilik yaptığınız faşist zihniyetinizi değiştirip bir an önce özür dilemelisiniz” dedi.

Çerkezköy Erzurumlular Dernek Başkanı Necat İlhan, son dönemlerde yaptığı paylaşımlarla tepki çeken İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan’ın son olarak, Erzurumlu vatandaşa yönelik sarf ettiği sözleri kınadı. Çerkezköy Erzurumlular Derneği bir önceki dönem başkanı Nurettin Akın’a yönelik hakaret içeren ifadeler kullanan Kaplan’ı kınayan İlhan; “Tekirdağ için ne yaptın? Sorusunu cevapsız bırakan sayın milletvekili, bölgesel milliyetçilik yaptığınız faşist zihniyetinizi değiştirip bir an önce özür dilemelisiniz” dedi.

“ÖZÜR BEKLEDİK”

İlhan, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Bugün burada toplanmamızın sebebi; doyduğumuz ve doğduğumuz aziz kentimizin, Tekirdağ’ımızın milletvekili Enez Kaplan’ın İYİ partili üyelerin, meclis üyesi ve parti yöneticilerinin de bulunduğu ilçe kongreleri durum değerlendirme toplantısında, kamuoyunda tanınmış kıymetli bir hemşerimizin ismi geçtiğinde ağıza alınmayacak hakaretlik bir üslupla “Si..ir edin onu bu parti bir Erzurumluya mı kaldı? Ben bu makamda olduğum müddetçe bir Erzurumlu bu bölgede ilçe başkanı olamaz” diyen. İYİ Partili Milletvekili Enez Kaplan’dır. Aslında kıymetli hemşerimiz şahsında bu hakareti, kafatasçılığı tüm Erzurumlulara yapmıştır. O gün o hakaretleri kamuoyu yerel medya ve sosyal medyadan duyduğumda şok içinde çok üzülmüştüm. Hem yaptığı hakaretleri iade etmek, hem de gerekli cevabı aynı tondan vermek için hazırlık yaparken, hakarete uğrayan kıymetli hemşerimiz ve aynı zamanda Tekirdağ Çerkezköy Erzurumlular Dernek Başkanımız Sayın Edip Nurettin Akın ile yaptığımız değerlendirme toplantısında bu durumu erteledik. Sayın milletvekilinin mensubu olduğu partinin kurumsal kimliğine zarar gelmemesi amacıyla, hakaret kayıtlı, şahitli kamuoyuna yansımasına rağmen, mevcut ilçe başkanıyla diyaloğa geçerek, bir özür bekledik. Durumu da İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin ve İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Gökhan Metiner’e ilettik. Halen daha bir özür bekliyoruz. Bizim bu kadar iyi niyetli olmamıza ve kıymetli hemşerilerimizin haklı tepkilerini unutturmaya, tepkiyi büyütmeden kapatmak istememize rağmen herhangi bir iyi adım göremedik. Tam tersine sayın iyi parti milletvekili onaylar nitelikte il ve ilçe başkanlarının eylem ve söylemlerini görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

“HANGİ YÜZLE DERNEĞİMİZE GELECEK”

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili enez Kaplan’ın bölgesel milliyetçilik yaptığını belirten İlhan; “Artık mızrak çuvala sığmıyor. Kıymetli hemşerilerimizden gelen haklı baskınlardan dolayı siz basın mensubu arkadaşlarımızın aracılığıyla, sayın milletvekilinin ettiği hakaret ve faşizan yaklaşımını aynen kendisine iade ediyorum ve nefretle kendisini kınıyorum. Çok coşkulu kalabalıklarla kendisini ağırladığımız derneğimizde, bir dahaki seçim sathında derneğimize hangi yüzle oy istemeye gelecek? Ya da sokakta karşılaştığı bir Erzurumlunun tepkisine ne cevap verecek? çok merak ediyorum. Sayın milletvekiline bu saatten sonra açılmamak üzere derneklerimizin tüm kapıları kapanmıştır. Bu konuyu kendilerine iletmemize rağmen örtbas etmeye çalışan ve duyarsız davranan İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Gökhan Metiner’i, özellikle Erzurumlu delegelerin sayesinde hak etmediği halde o koltukta oturan Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin’i de esefle kınıyorum. Bu tavrınızla sizin de İYİ Parti Milletvekili Enez Kaplan’dan hiçbir farkınızın olmadığına kanaat getiriyorum” şeklinde konuştu.

“ŞİDDET VE NEFRETLE KINIYORUM”

Çerkezköy’de nüfusun büyük bir çoğunluğunu Anadolu seçmeninin oluşturduğunu ifade eden İlhan, yapılan bölgesel milliyetçiliğin tepkilere neden olacağını da ifade etti. İlhan; “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre 206 bin 829 olarak açıklanan Çerkezköy nüfusunun yüzde 10,70’ini 22 bin 144 nüfus ile Tekirdağlılar oluşturdu. Tekirdağlıları 19 bin 760 nüfus ile Erzurumlular takip etti. Nüfusun yüzde 8.5’ini oluşturan Vanlıların nüfusu 17 bin 600 olarak açıklanırken, Tokatlıların nüfusu ise 13 bin 226 oldu. Edirneliler nüfusun 4.93’ünü oluştururken, Edirnelilerin nüfusu 10 bin 208 oldu. Çerkezköy’de 9 bin 190 nüfusla Samsunlu, 7 bin 594 nüfusla Ordulu, 6 bin 398 nüfusla ise Kırklarelili yaşıyor. Bu verileri yazarken kimseyle bir yarış içinde olmak yada birileriyle restleşmek içinde söylemiyoruz. Sadece Çerkezköy’de kütük kayıtlarını da buraya aldıran hemşerilerimizi de kattığınız zaman sadece Çerkezköy’de 35 bin Tekirdağ genelinde 70 binin üzerinde Erzurumlu yaşamaktadır. Kimi tüccar, kimi tacir, kimi sanayici, kimi emekçi, kimi de esnaf bölgeye ve devletine faydalı insanlardır. Sizin bu Erzurumlularla alıp veremediğiniz nedir? Aslında bu hakaret ve mikro bölgesel milliyetçilik, Erzurumluların özelinde tüm Anadolu’dan Trakya’dan ekmeği için göçüp gelen, buralara ‘Vatanım’ diyen Tokatlıya, Samsunluya, Yozgatlıya, Edirneliye, Çanakkaleliye, Karslıya, Vanlıya, Ağrılıya söylenmiştir. Sayın vekilin faşist hayal dünyasında her kesime söylenmiştir. Sırf kendine koltuk bulabilsin, sırf taraftar toplayabilsin diye. Onun için ne fark eder ki? O ortamda kıymetli hemşerimiz dernek başkanımız Edip Nurettin Akın başkanımızın ismi ilçe başkanlığına geçtiği için, onun şahsında bu hakaretler ve dışlayıcı söylemler yapıldı. O ortamda Samsunlu veya Tokatlı birinin ismi yada Trabzonlu birinin ismi de geçseydi aynı faşizan tavrı sergilerdi. Tekrardan söylüyor ve sözlerimi tamamlıyorum. İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan’ı şiddet ve nefretle, İYİ Parti İl Başkanı Gökhan Metiner ve İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin’i esefle kınıyorum. selam ve saygılarımla” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.