Aygun: Limanlarımıza dokunmayın!

Aygun: Limanlarımıza dokunmayın!
Yayınlama: 19.12.2022
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği, aralarında Katarlıların işlettiği Antalya’nın yanı sıra özel şirketlerce işletilen Mersin ve Tekirdağ limanlarının de yer aldığı toplam 18 limanın işletme sürelerinin ihalesiz olarak 49 yıla kadar çıkarılmasını sağlayan düzenlemeye tepki gösterdi. Aygun, “Limanlarımızı peşkeş çektirmeyiz. Geleceğimizi ipotek ettirmeyiz” dedi

Limanların işletme süresini Anayasa Mahkemesi’ne rağmen ihalesiz olarak 49 yıla kadar çıkarmayı hedefleyen yasa teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediyor. Teklifte; Tekirdağ’daki Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait limanın işletme süresi 2067’ye kadar uzatılıyor.

Aygun, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayan iktidarın yargıya kulak tıkadığını vurgulayarak, zeytin düzenlemesine işaret etti. Akbelen’den TBMM’ye gelen köylülerin feryadını anımsatan Aygun, “Temcit pilavı gibi tekrar tekrar getiriyorsunuz. 9 defa oldu. Kızılderililerin bir sözü vardır. ‘Son balık yok olduktan, son kuş öldükten, sular bittikten sonra hepimiz pişman olacağız.’ Zeytinlikleri bırakın! Aklın yolu birdir. Neyse ki düzenlemeyi geri çektiniz” dedi.

LİMANDAKİ USULSÜZLÜKLER

Aygun, Tekirdağ Limanı’nın işletme süresini uzatan düzenlemeye işaret ederek, “2 tane idare mahkemesinin kararı var elimde. Tekirdağ’daki sahilin hâlini bir görün. Geçtiğimiz günlerde Samsun’da yangın vardı, yine Ceyport’un limanıydı ve kimyasal depolarıyla beraber sahil talan edildi” diye isyan etti.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanlığının, Tekirdağ Bölge İdare Mahkemesi’ne açtığı dava ile Tekirdağ Limanı için ÇED Raporu’nun yürütmesinin durdurulmasına karşın, bu kararın uygulanmadığını anımsatan Aygun,  “Katı atık ve sıvı atık miktarlarının bertarafı konusunda kümülatif hesaplamanın yapılmadığı, dolayısıyla eksik işler tesis edildiği, mevzuat açısından uygun olmadığı, çevre üzerinde de insan sağlığına vereceği zararların bulunduğu tespit edilmiştir” diye konuştu.

Aygun, Tekirdağ Vekili olan TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a işaret ederek, “Sayın Başkan’a da söyledim. Neden mahkeme kararları dinlenmiyor?” diye sordu.

Anayasa’da yer alan “temiz hava ve temiz çevrede yaşam hakkına” dikkat çeken Aygun, “Her şey para mı arkadaşlar? Talan, talan, talan. Bu yasanın Anayasa Mahkemesi’nden yine döneceğine adım kadar eminim. 17 ildeki limanlar üzerinden Türkiye’nin geleceğini ipotek ettirmek bizim harcımız değildir” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.