Yüceer: ‘‘Devlet üzerine düşeni yapmıyor’’

Yüceer: ‘‘Devlet üzerine düşeni yapmıyor’’
Yayınlama: 09.05.2017
A+
A-

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Engelliler Haftası dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Yüceer, yayımladığı mesajda, “Engelli vatandaşlarımıza insan onuruna yaraşan bir yaşam sunulmuyorsa, çalışma hayatının içinde yer almalarını sağlayacak önlemler alınmıyorsa, eğitimden yeterince yararlandırılmıyorsa sosyal devlet kavramı yalnızca yapılan yardımlara indirgenmişse sorun içinden çıkılmaz bir boyut almış demektir.” ifadelerine yer verdi.

‘ANAYASA VE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER GÖRMEZDEN GELİNİYOR’
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Engelliler Haftası dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Engelli vatandaşların eğitim ve istihdam başta olmak üzere pek çok sorunu olduğuna vurgu yapan Yüceer, bu sorunların görmezden gelinmesi nedeniyle engelli vatandaşların toplumsal hayata katılmasının güçleştiğini ifade etti. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin engelli vatandaşları topluma tam katılmaya teşvik etmeyi ve engellilerin de topluma ait oldukları hissine sahip olmalarını sağlamayı hükümetlere görev olarak verdiğini, ayrıca Anayasamızın 10’uncu ve 61’inci maddelerinde engelli vatandaşların haklarının gözetilmesi ve engellilerin korunmasına ilişkin hükümler bulunduğunu hatırlatan Yüceer, ‘‘Ancak bunlar yerine getirilmiyor.’’ dedi.

‘SOSYAL YARDIMLAR ÖNEMLİ ANCAK TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL’
Günümüz dünyasında bir ülkenin gelişmişliğinin engelli vatandaşlar gibi dezavantajlı gruplara yaklaşımıyla ölçüldüğünü söyleyen Yüceer, “Engelli vatandaşlarınızı belli bir oranda kamuda istihdam etmeniz gerekirken onları yok sayıp yalnızca destek aylığı bağlamakla yetiniliyorsa, o ülkede devlet üzerine düşeni yapmıyor demektir.” dedi. Sosyal yardımların ve engelli vatandaşların ailelerine sağlanan maddi desteğin önemli olduğunu ancak tek başına yeterli sayılamayacağını, engelli vatandaşları, engelsiz insanlar gibi yaşatmak için önlem alınması gerektiğini söyleyen Yüceer, “Önemli olan engelli vatandaşların yardıma muhtaç olmayacak duruma getirilmesidir.’’ ifadelerini kullandı.

‘TOPLUMSAL DUYARLILIK ARTMALIDIR’
‘‘Engellilerin yaşadıkları sorunlar sadece engellilerin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur.’’ diyen Yüceer, engellilerin normal ve insan onuruna yakışan bir hayat sürmelerinin ancak toplumsal duyarlılığın artırılmasıyla mümkün olduğuna vurgu yaptı. Yüceer mesajında “Farkındalık yaratılması açısından oldukça önemli olan bu haftanın amacına ulaşmasını diliyor, Engelliler Haftası vesilesiyle bütün bu olumsuzluklara rağmen zor şartlar altında hayata sıkı sıkıya sarılan, yaşama sevincini bir an bile kaybetmeyen tüm engelli yurttaşlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.