Trakya’dan iki ilçe il mi oluyor? İşte o ilçeler

Trakya’dan iki ilçe il mi oluyor? İşte o ilçeler
Yayınlama: 28.02.2024
Düzenleme: 28.02.2024 10:02
A+
A-

Türkiye’deki il sayısının 100’e çıkarılacağı söylentileri tekrar gündeme geldi. İl olması beklenen ilçeler arasında Çorlu ve Lüleburgaz’da geliyor. Sanayi kenti olan Çerkezköy ve Kapaklı’da il olmayı bekleyen ilçelerin başında yer alıyor.

İl olmak için nüfus kriteri, gelişmişlik ve şehir merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta bulunmak gerekiyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçen yıl Haziran ayında, “Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür” açıklaması yapmıştı.

YEREL SEÇİMLER SONRASI

Bu açıklama, il olmak isteyen ilçelerde heyecana yol açtı. Türkiye’de halen 81 il 922 ilçe bulunuyor. Türkiye’de il olmak isteyen pek çok ilçe; ilçe olmak isteyen de pek çok belde bulunuyor. İl ve ilçe olmak isteyen yerlerde bu beklentileri boşa çıkarmamak ve ‘küskünlük oluşturmamak’ için konunun yerel seçim sonrasına bırakılacağı da belirtiliyor.

Mevcut şartlara göre il olmaya en yakın ilçelerin arasında Trakya’da Tekirdağ’ın ilçesi Çorlu ve Kırklareli’nin en büyük ilçesi Lüleburgaz yer alıyor.  Çerkezköy ve Kapaklı’da il olmayı beklenen ilçeler arasında yer alıyor.

İL OLMASI BEKLENEN İLÇELER

Polatlı-Ankara, Tarsus-Mersin, İnegöl-Bursa, Çorlu-Tekirdağ, Siverek -Şanlıurfa, Manavgat-Antalya, İskenderun-Hatay, Akhisar-Manisa, Fethiye-Muğla, Ereğli-Zonguldak, Erciş-Van, Edremit-Balıkesir, Bandırma-Balıkesir, Nazilli-Aydın, Cizre-Şırnak, Lüleburgaz-Kırklareli, Ereğli-Konya, Elbistan-Kahramanmaraş, Ergani-Diyarbakır, Kozan-Adana, Ünye-Ordu, Kahta-Adıyaman, Midyat-Mardin, Yüksekova-Hakkari.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.