Trakya’daki belediyeler deprem çalıştayında bir araya geldi

Trakya’daki belediyeler deprem çalıştayında bir araya geldi
Yayınlama: 03.04.2023
A+
A-

Trakya Belediyeler Birliği tarafından; depreme karşı farkındalık yaratmak, bölgenin depremselliğine bağlı olarak riskleri azaltmak ve hazırlıklı olmak amacıyla, birliğe üye belediyelerin ilgili teknik personeline yönelik olarak düzenlenen ‘Deprem Çalıştayı’ Çorlu İlçesi’nde bulunan Memduh Şevket Esendal Salonu’nda geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEPREME HAZIRLIK ÇALIŞMALARINI YOĞUNLAŞTIRDI

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremler sonrası, olası Marmara depremi ve akabinde oluşması muhtemel olumsuzlukları en aza indirebilmek adına harekete geçen ve bu doğrultuda çalışmalarını yoğunlaştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Belediyeler Birliği işbirliği ile düzenlenen Deprem Çalıştayı’na, Jeofizik Mühendisi Deprem Bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut konuşmacı olarak katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Trakya Belediyeler Birliği Müdürü Ogün Kürümoğlu, afetler konusunda son derece hassas bir dönemden geçtiklerini belirterek,  Trakya Belediyeler Birliği olarak üye belediyeler arasında afetlerle mücadele konusunda iş birliğini geliştirmeyi hedeflediklerini ve bu noktada bilim insanlarının görüşlerinin büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Daha sonra kürsüye gelen Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  Kahramanmaraş deprem felaketiyle milletçe sarsıldıklarını ifade ederek, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılından bu yana kentimizde deprem riskini azaltmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Eğitimli personelimiz ve güçlü araç filomuz ile afet bölgesinde yürütülen çalışmalara etkin bir şekilde katkı sağladık.

‘DEPREM ÇALIŞTAYI, YOL HARİTAMIZIN OLUŞMASINDA BİZE IŞIK VERECEK’

Geride bıraktığımız 9 yılda edindiğimiz deneyimi yetkinliğe dönüştürürken gücümüze güç katmak için Trakya Belediyeler Birliğimize üye belediyelerimiz arasında deprem konusunda iş birliğini sağlamak istedik. Bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak, sahip olduğumuz kaynakların envanterini oluşturmak ve ortak eylem planı oluşturmak en temel hedefimizdir. Düzenlemiş olduğumuz deprem çalıştayımız, yol haritamızı oluşturmamıza zemin hazırlayacaktır. Deprem riskini azaltmaya yönelik çalışmalarımızda pusulamız bilim olacaktır. Bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşmak üzere aramızda bulunan Prof. Dr. Haluk Eyidoğan’a ve İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut’a, belediye başkanlarımıza, belediye başkan yardımcılarımıza ve teknik uzmanlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. En büyük dileğimiz ülkemizde bir daha büyük depremlerin yaşanmamasıdır. Ancak bizler her zaman hazırlıklı olmalıyız. İş birliğimizi daha da güçlendireceğiz, güvenli yarımlarımızı hep birlikte inşa edeceğiz.” dedi.

Çalıştaya ev sahipliği yapan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da bir konuşma yaparak, depreme hazırlık konusunda yol gösterici nitelikte olacak çalışmaların ele alınacağı önemli bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti ve Başkan Albayrak ile birlikte Tekirdağ’da depreme hazırlık konusunda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştaya konuşmacı olarak katılan bilim insanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, olası bir Marmara depremi ile ilgili teknik bilgileri paylaştı ve deprem sonrası yaşanacak olumsuzluklara karşı yapılabilecek çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.
İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deprem hazırlık çalışmalarını sunum eşliğinde ayrıntılı bir şekilde aktardı ve afetlerle mücadele konusunda İBB olarak her türlü destek ve katkıyı vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Trakya Belediyeler Birliği öncülüğünde gerçekleştirilen deprem çalıştayına, birliğe üye belediye başkanları, ilgili belediye başkan yardımcıları ve belediyelerin ilgili teknik personeli katıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.