“Tavrımı korumak adına milletvekili adaylığından müsaademi istedim”

“Tavrımı korumak adına milletvekili adaylığından müsaademi istedim”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.03.2023
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili Aday Adayı Arzu Mandalı Sucu, Klişe TV’ye konuk oldu. Geçtiğimiz dönem milletvekili adaylığından neden çekildiğini açıklayan Sucu, “Ön seçimden dördüncü çıkmıştım, beşinci sırada seçime girmiştim. İlk üçte giden adım ne olmuş olabilirdi de altıncı sıraya kaymış olabilirdi. Hiçbir yanlış yapmadım. Partimi hırpalamadan tarihe bir not düşmem gerektiğini belirttim. Tavrımı, ilkelerimi korumak adına müsaademi istedim.” dedi.

Gazeteciler Alper Karahan ve Kadir Kıldıze’nin sunduğu Klişe TV’nin 25 Mart Cumartesi günkü konuğu, CHP Tekirdağ Milletvekili Aday Adayı Arzu Mandalı Sucu oldu. Kapaklı’nın güçlü isimlerinden olan Arzu Mandalı Sucu, merak edilen soruları yanıtladı.

“SİYASETE ÖFKELİ BÜYÜDÜM, ANCAK FİKRİM DEĞİŞTİ”

Siyasete atılma sürecinden bahseden CHP Tekirdağ Milletvekili Aday Adayı Arzu Mandalı Sucu, “Kapaklı kıymetli ve göz ardı edilmiş bir yer. Çünkü çok hızlı büyüdü. Tabiri caizse üzerimize inşa edildi. Çocukluğumda caddede ihtiyar heyetinin büyükbaş hayvanlarının geçiş yolları tartışılırdı. Mahalle, belde, ardından ilçe olan bir Kapaklı var. Belediye olma yeterliliğine sahip olan bir Kapaklı, birden fazla ilden büyük. Bu noktada Kapaklı’ya ne yapsanız yetişmiyor. Hem yer altı, hem yer üstü yatırımları gerekiyor. Devlet bu alanı bir şark hizmeti olarak görüp daha hızlı yetişmeye çalışıyor. Benim ailem Kapaklı’nın kurucularından. İlk geldikleri için gelenlerle birlikte burayı inşa etmeye, dönemin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmışlar. Ne kadar doğru bilmiyorum ama genetik olarak siyasetle uğraşmaya meyilliyiz. Ben 20’li yaşlarıma kadar siyasete öfkeliydim, çünkü siyaset benden babamı koparmıştı. Ben çocuklarımı bu şekilde büyütmeme adına yol alıyordum. Ancak fikrim değişti.” dedi.

“ELEŞTİRENLERE SAYGI DUYUYORUM”

‘Seçimden seçime meydanlara çıkıyor’ söylemlerine yanıt veren Arzu Mandalı Sucu, “Babam belediye meclis üyesi olarak görev üstlendiğinden beri ailemiz kamusal alana açık hale geldi. Esnaf çocuğu olarak birlikte büyüdük. Ben bir şey yapmadan babamın kulağına gidiyordu. Bu kadar kamuya açık bir alanda, evliliğim, çocuğum, ailemin özel yaşamını gizlemek gerekiyordu. Biz ailecek seçimden seçime ailecek hazırlanırdık ve belediye kazanılınca bizim görevimiz biterdi. Seçimden seçime ortaya çıkma tabirini ben bilmiyorum çünkü seçim bittiğinde bir sonraki seçime hazırlanmayı öğrendim. Belki bu örgütlerin kapısına gitme ya da orada bulunma olarak düşünülebilir. Biz seçimin halkla kazanıldığını düşünüyoruz. Yaptığımız iş de ticaret, onların hayatlarına dokunmak olduğu için halkla hep iç içeyiz. Eğer örgütlerle hareket etmek olarak görülüyorsa da eleştirenlere de saygı duyuyorum. Ama ben bu şekilde olduğunu düşünmüyorum.” İfadelerini kullandı.

“BİR BAKTIM BANA SİYASET YAPTIRIYORLAR”

İrfan Mandalı’nın cezaevi sürecinin de, siyasete girmesinde önemli bir payı olduğunu söyleyen Arzu Sucu Mandalı, “Ben İrfan Mandalı’nın evladıyım, bununla gurur duyuyorum. Dezavantajları olduğu kadar, avantajları da var. Siyasete girdiğimde de onun kızıydım. FETÖ’nün en etkin olduğu süreçte babam cezaevine girdi. O süreçte bambaşka bir atmosfer yaşadık. Bir sabah babam işe gittiğinde hiçbir şey söylenmeden, bir zabıta hiç konuşmadan babamın kimliğini, cüzdanını önümüze bıraktı. Yeni evliydim ve ne yapacağımızı bilmiyorduk. Görüşmeye gidiyoruz, görüşemiyoruz. Nöbetçi icra mahkemesi ile bir tutuklama meydana geldi. Anlayana kadar 2 buçuk 3 ay geçti. Aslında yapılmaya çalışılan bir yıldırmaydı. Adalet algısının kırılmaya çalışıldığı bir süreçti. Bunca olayın içerisinde bir baktım ki bana da siyaset yaptırıyorlar. O dönemde adalet okumaya da karar verdim. Ciddi ciddi bir FETÖ kumpasına çekilmeye çalışılmıştım, kendimi iyi kurtarmışım.” dedi.

“ÖRGÜT BENİ DÖRDÜNCÜ SEÇMİŞTİ”

Arzu Mandalı Sucu geçtiğimiz dönem milletvekili adaylığından çekilme sürecini şu sözlerle anlattı: “2014 yılında bir ön seçim yapıldı. Demokratik Sol Parti’deydim, parti meclisindeydim ve Gezi Parkı olayları patlamıştı. Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçiş süreci olmuştu İrfan Mandalı’nın ve ben de DSP’den istifa etmiştim. CHP’ye geçtiğimiz süreçte Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevliliği yapıyordum. Milletvekili aday adaylığı sürecim de babamın ben dersteyken duyurması ile öğrendim. Babamın böyle bir arzusu vardı anladığım kadarıyla. Tüm ilçelerin örgütlerine 1 defa gidebildim, süreç çok hızlı gelişti. İlçe başkanlarını dahi tanımıyordum. Elimdeki tek kozum, samimiyetim ve inancımdı. Örgüt uygun gördü, beni dördüncü seçtiler. Daha sonra beşinci sıraya geriledim.

“HIRPALANDIĞIMI HİSSETTİM”

Keyifli bir seçim süreci geçirdik ama dönem iktidarı seçimin tekrar edilmesini uygun gördü. 3 ay içerisinde yeniden bir seçime gittik. Yine beşinci sırada yer aldığımı düşünüyordum. Genel merkezimiz örgütlere sorma kararı aldı. Her örgüt bir sıralama yaparak vekilleri belirleyecekti. Genel merkeze benim adımın ilk üçte gittiği söylendi, gözümle görmedim. İncelemelerin ardından adımın altıncı sıraya yazıldığını öğrendim. Ön seçimden dördüncü çıkmıştım, beşinci sırada seçime girmiştim. İlk üçte giden adım ne olmuş olabilirdi de altıncı sıraya kaymış olabilirdi. Hiçbir yanlış yapmadım. Partimi hırpalamadan tarihe bir not düşmem gerektiğini belirttim. Tavrımı, ilkelerimi korumak adına müsaademi istedim. Hem bir kadın olarak, hem bir genç olarak hırpalandığımı hissettim. Yine de partime zarar gelmemesi adına konuşmamayı tercih ettim. Hiçbir yerde bu konuyu açmadım.”

“İLÇE TEŞKİLATI İLE HELALLEŞTİK”

CHP Kapaklı İlçe teşkilatı ile yaptığı görüşmeden de bahseden Arzu Mandalı Sucu, “Ben ilçe başkanından basına kapalı bir toplantı rica ettim. Herkes eteğindeki taşları dökmeliydi. İzah edemeyeceğim, açıklamayacağım, gizli kapaklı yaptığım hiçbir şey yok. Onlar da sordular, ben de yanıtladım. Biraz önce bahsettiğim gibi İrfan Mandalı’nın evladı olmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Mandalı’ya olan kızgınlıkların cezası bazen bana kesilebiliyor. Yine de kendileri ile konuştuk, anlaştık, helalleştik. Güzelce sarıldık, güldük, eğlendik. İnsani tüm duyguları yaşadık ve hepsinin desteğini aldım. Diğer ilçeler de çok kıymetli ancak insan önce kendi kapısının önünü süpürmeli.” Dedi.

“CANDAN HANIMA’A KARARINDAN ÖTÜRÜ SAYGI DUYUYORUM”

Arzu Mandalı Sucu, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Kimsenin boşluğunu doldurma gibi bir iddiam yok. Candan Hanım’ın görevi süresince elinden gelenin en iyisini yaptığına inanıyorum. Bence daha fazla kadın olmalı. Yeni düzende daha çok kadının bulunması gerekli. Candan Hanım’a kararından ötürü saygı duyuyorum, biz de elimizden geleni en iyi şekilde yapacağız.

“KAPAKLI, KAZANILMASI GEREKEN BİR BÖLGE”

Bu bölge geçmişten bugüne, bu kadar yoğun bir göçle tüm ülkenin küçük bir yansıması gibi. Ülke genelindeki hareketliliği Kapaklı’da görebiliyorsunuz. Üzerine düşülmesi ve kaybedilmemesi gereken bir bölge. Yerel seçimlerde 4 bakanı ağırladı, bakanlar bu bölgede seçim çalışması yaptı. Demek ki bu bölge alınması gereken, tekrar Cumhuriyet Halk Partisi’ne kazandırılması gereken bir bölge. Evet Saray’da, Çorlu’da, Ergene’de de birçok sıkıntı var. Fakat Kapaklı bambaşka.”

“CHP’NİN BİRİNCİ PARTİ ÇIKMASI İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”

CHP’nin Kapaklı’da birinci parti çıkması için çalışmalarını sürdüreceğini kaydeden Arzu Mandalı Sucu, “3 dönem Kapaklı’nın yerlisi bir belediye başkanı tarafından yönetildi. Kendisi her zaman buraya bir aidiyet gelişmesi için çabaladı. Her gelen bizimle karşılaştı. Belki ihtiyaçlarını giderirken çok resim çekilmedik, çok paylaşım yapmadık ama ben Kapaklı ile birlikte büyüdüm. Onlarla birlikte büyüdük, onlarla birlikte düğünlerde oynadık, cenazelerinde ağladık. Milletvekili olduğum takdirde CHP’nin burada birinci parti çıkması için elimden geleni yapacağım.” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.