Nedir bu Valiliğin Kızılpınar ısrarı?

Nedir bu Valiliğin Kızılpınar ısrarı?
Yayınlama: 03.11.2020
A+
A-

Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısının ilk oturumu Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce düzenli depolama alan sahası hakkında yeni bir bilgi paylaşan Başkan Akay, Tekirdağ Valiliği tarafından oluşturulan komisyonun Kızılpınar’daki bahse konu alanı ısrarcı bir şekilde düzenli depolama alan sahası olarak belirlemek istediğini kaydetti
Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, koronavirüs hastalığına yakalanan Meclis Üyeleri İrfan Ak ve Kemal Buzkuş’a ‘Geçmiş olsun’ temennisinde bulunarak, ‘Acil Şifalar’ diledi. Geride bıraktığımız Ekim ayının Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 97. yılı ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı olduğunu hatırlatan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Pandemi koşullarında yine aynı heyecan ve coşku ile Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 97. yılını ve Kurtuluş Günümüzü kutladık. Ancak ertesi gün, 30 Ekim’de acı bir şekilde aldığımız deprem haberi ile bütün gündemimiz İzmir oldu. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta kalanlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve yakınlarını kaybedenlere sabır diliyorum. Kurtarma çalışmalarında canla ve başla çalışan ekiplere şükranlarımı iletiyorum” dedi.
DEPREMZEDELER İÇİN SAYGI DURUŞU YAPILDI
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmasının ardından İzmir’deki depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı okundu.
BU ISRARIN SEBEBİ NE?
Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce düzenli depolama alan sahası hakkında yeni bir bilgi paylaşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Eylül ayı meclisimizde gündeme getirdiğim bir konu ile ilgili olan gelişmeyi hem meclisimizin hem Çerkezköylülerin dikkatine sunmak istiyorum. Eylül ayı meclisimizde Tekirdağ düzenli depolama yer seçim komisyonu Valilik tarafından oluşturulan komisyonun 27 Ağustos tarihindeki kararında Çerkezköy’deki Kızılpınar Mahallesi’nde 899 ada 1 nolu parselde bulunan mera alanının her ne kadar Büyükşehir Belediye Meclisinin 2020 Ocak ayındaki ret kararına rağmen yeniden gündeme getirildiğini, bunun yeniden Tekirdağ ve Çerkezköy’ün gündemine ısrarlı bir şekilde sokulmak istediğinden bahisle bu konuyu gündeme getirmiştim.
TEKİRDAĞ VALİLİĞİ ÇERKEZKÖY’ÜN İRADESİNİ HİÇE SAYIYOR
27 Ağustos’taki kararlarında Kızılpınar’daki alanın incelenmesi kararı almışlardı. Şimdi maalesef 26.10.2020 tarihli Tekirdağ Valiliği düzenli depolama yer seçim komisyonunun bununla ilgili maalesef hiçbir gerekçesi yokken, hiçbir ihtiyaç yokken, ihtiyacının gerekçesini hiç kimseye anlatmamışken, bu konuyla ilgili Tekirdağ’ın ve Çerkezköy’ün temsilcilerinin kararı ortadayken, buradaki iradenin herkesçe hemfikir olmasına rağmen düzenli depolama yer seçim komisyonunun 26.10.2020 tarihinde alınan kararın 4. maddesini okuyorum: ‘Çerkezköy İlçesi Kızılpınar Mahallesi 899 ada 1 nolu parselde 19.10.2020 yer görme işlemi yapılmış ve alanın alternatif düzenli depolama tesisi yeri olarak belirlenmesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca gerekli çalışmaların başlatılmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir.’
“HERKESİN BU KONUDAKİ TAVRI DA NETTİR”
Yani bu karar Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine getirilmiş, bu alanın düzenli depolama alanı olarak belirlenmesini teklif edilmiş ve bu teklif büyükşehir meclisi tarafından reddedilmiştir. Yani ortada bir irade vardır. Çerkezköy Belediye Meclisindeki tüm arkadaşlarımız da daha önceki mecliste de konuştuğumuz üzere herkesin bu konudaki tavrı da nettir. Ancak nedense buna rağmen yeniden böyle bir karar alınmıştır.
“FİKİR BİRLİĞİNE DE VARDIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”
Bunu ben bir kere daha Çerkezköy’deki meclis üyelerimizin, kamuoyunun dikkatine sunuyorum. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde öyle gözüküyor ki bu yeniden gündem olacaktır. Ben bugünden geçmişte bu konuyla ilgili yeterince konuştum. Fikir birliğine de vardığımızı düşünüyorum. Tüm arkadaşlarımızın özellikle büyükşehir belediye meclis üyelerimizin bu konuyu hassasiyetle takip etmesini istiyorum. Keza tabii ki aynı şekilde takip edeceğimi bir kere daha ilanen sizlere bilgilendirmiş olayım. Durum budur.” dedi.
GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçilerek ilk olarak Belediye Meclisi’nin 07.10.2020 gün ve 2020/91 sayılı kararında Fen İşleri Müdürlüğü’nün 25.09.2020 gün ve 82 sayılı Kent Estetik Komisyonu kararları hakkındaki müzekkeresi incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.
Ardından gündemin ikinci maddesinde yer alan muhtelif parsellerde bulunan Belediye hisselerinin satışı hakkındaki müzekkeresi görüşülerek, incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Gündemin 3. maddesinde yer alan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 22.10.2020 gün ve 96 sayılı Görev ve Çalışma Yönetmeliği güncellenmesi hakkındaki müzekkeresi ile gündemin 4. maddesinde yer alan Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün 23.10.2020 gün ve 17 sayılı Görev ve Çalıma Yönetmeliği güncellenmesi hakkındaki müzekkeresi görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi.
Meclis gündeminin 5. maddesinde yer alan Tekirdağ Vergi Dairesi Başkanlığı’nın 29.06.2020 gün ve 23858 sayılı Uygulama İmar Planı değişikliği talebi ve İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 26.10.2020 gün ve 97 Sayılı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü raporu hakkındaki müzekkeresi görüşülerek, incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.
DEPREM ÇALIŞMA KOMİSYONU KURULDU
Meclis gündemine sonradan ilave edilen Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 28.10.2020 gün ve 45 sayılı hibe şirket için Meclis kararı alınması hakkındaki müzekkeresi görüşülerek, incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilirken, MHP Grubu adına Meclis Üyeleri Koray Önsel ve Habip Çelik tarafından verilen önerge doğrultusunda Çerkezköy Belediye Meclisi’nde Deprem Çalışma komisyonu oluşturuldu. Oluşturulan Deprem Çalışma Komisyonu’na CHP Grubu’ndan Gökay Keleşoğlu, AKP Grubu’ndan Mikail Çelik, MHP Grubu’ndan Koray Önsel ve İYİ Parti Grubu’ndan Dilek Köksal oy birliği ile seçildiler.
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.