"Hayır dersek tarih bizden hesap sorar"

"Hayır dersek tarih bizden hesap sorar"
Yayınlama: 01.09.2014
A+
A-

Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı Pazartesi günü gerçekleştiren Kapaklı Belediye Meclisi, Büyük Yoncalı Mahallesi’nin Kapaklı’ya bağlanma kararına oy birliği ile onay verirken, şimdi gözler, konuyla ilgili esas kararı alacak olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’ne çevrildi. Konuyla ilgili olarak kimseye baskı yapmadıklarını vurgulayan Mandalı, “Bu olay tamamen vatandaşın kendi iradesiyle bu noktaya geldi. Eğer biz buna ret dersek tarih bizden hesap sorar” dedi
 
IMG_0677Kapaklı Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı Pazartesi günü İrfan Mandalı başkanlığına gerçekleştirdi.
ATIK SU ÜCRETİ BÜYÜKŞEHRİN DEĞİL HÜKÜMETİN KARARI
Saat 14.00’da açılış, yoklama ve saygı duruşu ile başlayan toplantıda, gündeme geçilmeden önce Belediye Başkanı İrfan Mandalı atık su ücretleri ile ilgili kısa bir bilgilendirmede bulundu. İlçe genelinde 2014 yılı sonuna kadar atık su bedeli alınmaması yönünde kararlarının olduğunu ancak Tekirdağ’ın büyükşehir statüsüne geçmesi ile birlikte bu durumun değiştiğini söyleyen Mandalı, “Uygulama 1 Temmuz’dan itibaren başladı ancak bu Büyükşehir Meclisinin değil hükümetin kararıdır” diye konuştu.
AVUKAT ÜCRETİ BELİRLENDİ
Toplantıda ilk olarak Belediyede dolu ve kadrolarda değişikliği yapılması ile ilgili konu görüşülerek oy birliği ile kabul edilirken, ardından Belediye bünyesinde sözleşmeli olarak çalışan avukatın ücreti belirlendi. Yapılan bilgilendirmenin ardından avukata üst limit olan 2 bin 565 TL ödenmesi oy birliği ile kabul edildi.
STRATEJİK PLAN VE PERFORMANS PROGRAMI KOMİSYONDA
Meclis, toplantının devamında, 2015 -2019 yılları arasında uygulanacak stratejik plan ve 2015 yılı performans programı ile ilgili konuları daha detaylı görüşülmesi amacıyla Plan Bütçe Komisyonu’na havale ederken, ardından da dileklerin görüşülmesine geçildi.
IMG_0688HİSSE SATIŞLARI KABUL EDİLDİ
Başkan Mandalı ve Meclis Üyeleri, muhtelif ada ve parsellerdeki belediye hisselerinin satışını oy birliği ile kabul ederken, Karaağaç OSB, Süt Üreticileri Birliği ve Kapaklı Halk Eğitimi Merkezi’nin taleplerini de karara bağladı.
KARAAĞAÇ OSB KAPAKLI OLARAK DEĞİŞECEK
Karaağaç OSB tarafından sunulan dilekçede geçici olarak Belediye Hizmet Binasında yer talep edilirken, konuyla ilgili konuşan Mandalı, “Karaağaç OSB, yeni binaları yapılana kadar belediye binasında yer talep ediyor” derken, yakın bir zamanda Karaağaç OSB’nin isminin Kapaklı OSB olarak değişeceği bilgisini de verdi. Talep oy birliği ile kabul edildi.
TALEPLER GÖRÜŞÜLDÜ
Bir diğer dilekçede, 5 yıldır Yanıkağıl’da kuran kursu olarak hizmet veren binanın aynı şekilde devam etmesi yönündeki talep de oy birliği ile kabul edilirken, Yanıkağıl Muhtarlığı binasının 2.katının Süt Toplama Merkezi olarak kullanılması talebi Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Meclis, Halk Eğitimi Merkezi’nin 32.sokakta bulunan sosyal tesis alanını 5 yıllığına kiralama talebi de Plan Bütçe Komisyonu’na gönderildi.
PLAN BÜTÇE KOMİSYONU İHALELERLE İLGİLİ KARAR VERECEK
Toplantıda, Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından sunulan ‘Katı Atık Toplama ve Nakli, Kent Temizliği’ hizmetinin 36 aylığına ihaleye çıkarılması, Zabıta Müdürlüğü tarafından sunulan 8 adet araç kiralanması ve Park Bahçe Refüj Kaldırım Bakım ve Tamir Hizmeti Alımının 48 ay süre ile ihaleye çıkartılması konulu talepler oy birliği ile Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi.
KENT BİLGİ SİSTEMİ İÇİN 1.2 MİLYON TL’LİK AKTARMA TALEBİ
Toplantıda ayrıca, bütçede 1.2 milyon TL aktarma yapılması konusu da görüşülürken, aktarmanın Kent Bilgi Sistemi için yapılması gerektiği ifade edildi. Konu, detaylı görüşülmek üzere Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi.
IMG_0694YONCALI İÇİN BÜYÜKŞEHRİN KARARI ESAS ALINACAK
Başkan Mandalı e Meclis Üyeleri, son dilekçede ise Büyük Yoncalı Mahallesi’nin Kapaklı’ya bağlanma kararı ile ilgili konuyu görüştü. Kapaklı Kaymakamlığı tarafından sunulan dilekçede, ilk olarak yaşanan sürece değinilirken, Kapaklı Belediyesi’nin konuyla ilgili alacağı kararın beklendiğini, fakat Büyükşehir Belediye Meclisinin konuyla ilgili vereceği kararın esas alınacağı ifade edildi.
BUNA RET DERSEK TARİH BİZDEN HESAP SORAR
Bilgilendirme sonrasında, elindeki harita yardımıyla konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Uzunhacı ve Pınarça’nın da Kapaklı’ya bağlanmasının ardından Büyük Yoncalı Mahallesi’nin beşte dördünün Kapaklı sınırları içinde olması gerektiğini kaydederek, “Biz bu konuyla ilgili olarak kimseye baskı yapmadık, hiç kimseyi zorlamadık. Bu olay tamamen vatandaşın kendi iradesiyle bu noktaya geldi. Eğer biz buna ret dersek tarih bizden hesap sorar” dedi.
AKP GRUBU KARARI DESTEKLEDİ
İlgili madde oylanmadan önce Ak Partili Meclis Üyesi Akın Yılmaz, bu konuda halkın iradesine saygılı olduklarını ve AKP grubu olarak ‘Evet’ dediklerini ifade ederken, bir diğer Meclis Üyesi İrfan Demir de, Mandalı’dan, Meclisin gösterdiği hassasiyeti, büyükşehir meclisinde göstermesini istedi.
GÖZLER BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE
Konuşmaların ardından talep oy birliği ile kabul edilirken, gözler Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki hafta içi yapacağı Meclis Toplantısına çevrildi. Kapaklı Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı imarla ilgili konuların görüşülerek karara bağlanmasının ardından sona erdi.
 
 
 
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.