Hayati Çakan, yeniden başkan seçildi

Hayati Çakan, yeniden başkan seçildi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.04.2023
A+
A-

Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şubesi 4. Olağan Genel Kurulu’nda, mevcut dernek başkanı Hayati Çakan güven tazeledi.

Dernek binasında gerçekleştirilen genel kurula Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 3. Bölge Milletvekili Aday Adayı Şükrü Boyraz, Cumhuriyet Halk Partisi Kapaklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Deniz Bilge ve dernek üyeleri katıldı.

DİVAN KURULU SEÇİLDİ

Kongrede divan başkanlığına Asim Yavuz seçilirken, divan üyeliğine ise Fatma Varol ve Naciye Biber seçildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şube Başkanı Hayati Çakan açılış konuşması gerçekleştirdi.

Bir 3 kişi görseli olabilir
TEŞEKKÜR ETTİ

Göreve geldiklerinde 30 üyelerinin bulunduğu belirten Çakan, bugün ise aktif 850 üyelerinin bulunduğunu ifade etti. Çakan, “Kapaklı’daki engelli kardeşlerimizi bir çatı altında toplamak, onların toplum içinde engelsiz şekilde yaşamlarını sürdürmeleri için mücadelemiz vardı. Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şubesi’nin de kendine ait bir yeri olması için mücadelemiz vardı. Sosyal aktivitelerimizi daha uygun, daha geniş ortamda yapabilmek için bir yer lazımdı. O zamanki Belediye Başkanımız İrfan Mandalı’dan istedik. Sağ olsun kendisi bu arsayı derneğimize bağışladı. Bunun üstüne bir bina yaptırmak için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’tan söz almıştık. Pandemi, ekonomik kriz derken süreç çok uzun oldu. Bu yıl nasip oldu. Bu binanın kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca derneğimize katkılarından dolayı Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e teşekkür ediyorum. Her zaman yanımızda olmuştur. Bu binamızda sosyal aktivitelerimizi olacak. 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” dedi. 

Bir 1 kişi görseli olabilir

“BİZ ÜLKENİN YANLIŞ İŞLEYİŞİNİN KURBANLARIYIZ”

Engelli denilince akla bir uzvunu kullanamayan yurttaşların geldiğini ifade eden TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz, “Aslında biz engelli değiliz. Önümüze konulan dayatmalar bizi engelli hale getirmektedir. Yani eğitimde fırsat eşitliği alamadığımız zaman, sosyal yaşamda fırsat eşitliği alamadığımız zaman, çalışma hayatında fırsat eşitliği alamadığımız zaman biz mi engelliyiz, bizi idare eden siyasiler mi engelli, hükümetler mi engelli? Engelli doğmak ya da yaşarken engelli olmak hiçbirimizin kendi tercihi değil. Biz ülkenin yanlış işleyişinin kurbanlarıyız. Yani trafik kazalarının, yani iş kazalarının, yani doktorsuzluğun, yani ilaçsızlığın” dedi. 

Bir 2 kişi görseli olabilir

“SOSYAL DEVLET BUDUR”

Boyraz, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “ Doğal afetleri biliyoruz ve Allah’tan gelen başımız gözümüz üstüne ama bilim denilen bir meslek var. Uzmanlar bilimsel çalışmalar yapıp bu depremin bu hatlardan geçeceğini yıllardır söylemektedir. Ama hükümetimiz kör, sağır, topal. Dinleyen yok. ‘Buraya bina yapılmaz’ denilmesine rağmen ruhsatlar verilir, yollar yapılır, altyapılar yapılır, ondan sonra da yıkılır. 14 milyon nüfusu bulunan 11 ilimizde deprem oldu ve yüzde 40 yıkım yaşandı. 10 gün deprem bölgesinde dolaştık köylere girilmediğini gördük. Bu mudur hükümet? Biz daha önce protez kullanan, tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlarımıza sosyal devlet görevimizi yaptık mı? Yapmadık. Mavi kapak toplayarak, çöp toplayarak bunlara tekerlekli sandalye almaya çalışıyoruz. Bu mudur sosyal devlet? Türkiye Cumhuriyeti Anayasası diyor ki ‘Türkiye Cumhuriyeti sosyal hukuk devletidir’. Sosyal devlet vatandaşını başkasının sadakasına muhtaç etmeyen devlettir. O halde biz sosyal devlet değil, sadaka devletiyiz. Bunu şiddetle reddediyoruz. Direnişin bir başı Trakya’da Tekirdağ’da başladı. Çorlu Şube Başkanımız uğraştı zihinsel engelliler okulu yaptı. Çerkezköy’de arkadaşlarımız direndi, o dönemki belediye başkanı Ali Ertem Çerkezköy’ün merkezine sosyal bir mekan yaptı. Çok teşekkür ediyoruz. Devamında gelen belediye başkanları da destek olmaya çalışıyor. Kapaklı mücadelesini verdi, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeden aldığı arsada bugün içinde bulunduğumuz bu tesisi yaptı. İşte sosyal devlet budur”

“CHP’DEN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDUM”

Türkiye Sakatlar Derneği olarak yıllardır mücadele ettiklerini ifade eden Boyraz, bu mücadele de bir çok kazanımlarının olduğunu ifade etti. Boyraz, “Ancak rapor yönetmeliği diye ucube bir şey çıkartıp bütün engelliler sağlam oldu. Biz bunlarla mücadele edeceğiz. Toplumun içerisinde hakkımızı alıncaya kadar da mücadelemiz devam edecektir. Bu dönem Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul 3. Bölgede milletvekili aday adayı oldum. Engellilerin sorunları Türkiye Büyük millet Meclisi’nde çözüleceği için sizin sesiniz olmak için orada olmak istiyorum. Ben el kaldırıp indirmeyeceğim, insanca, eşit yaşam koşullarını oluşturmak için sonuna kadar mücadele etmeye çalışacağım. Biz bunun için mücadele edersek Türkiye Büyük millet Meclisi’nde, o zaman Türkiye’deki vatandaşlar refaha kavuşur. Aksi halde biz sürünmeye mahkum oluruz” dedi. 

Bir 8 kişi ve hastane görseli olabilir

ÇAKAN YENİDEN BAŞKAN 

Boyraz’ın konuşmasının ardından derneğin faaliyet, denetim, mali rapor ve tahmini bütçesi okundu ve tek tek hepsi oy birliği ile kabul edildi. Mevcut başkan Hayatin Çakan seçimlere tek liste ile girerken, yeniden güven tazeleyerek başkanlığa seçildi. Çakan başkanlığındaki yönetimde Muhammed Uygur, Mutlu Arıcı, Seviye Saygılı, Cengiz Can Çil, Reyhan Karatepe ve Necla Uzun yer alırken, denetleme kurulunda Zeynel Sağır, Gülçin Çil ve Bahar Dayı ve disiplin kurulunda ise Ülker Girgin, Onur Çakan, Sena İldiz, Sinan Oktay ve Ergül Bozkurt yer aldı. Yönetimin belirlenmesinin ardından kongrenin dilek ve temenniler kısmında engelli vatandaşların toplu taşımada ücretsiz seyahat kartları ile seyahatlerde yaşadıkları sorunlar dile getirildi. 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.