‘‘Devlet, engelli vatandaşını sosyal yaşamla bütünleştirmelidir’’

‘‘Devlet, engelli vatandaşını sosyal yaşamla bütünleştirmelidir’’
Yayınlama: 09.05.2017
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Köprülü mesajında devletin, hayatın her alanında, engelli vatandaşını sosyal yaşama katılması için gerekli düzenlemeleri yapması gerektiğini belirterek, “Yasal düzenlemelerin yapılması kadar önemli olan, sosyal projeleri engellilerimiz adına çoğaltmaktır.” dedi.

‘FİZİKİ KOŞULLAR HALA UYGUN DEĞİL’
CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Köprülü mesajında, toplumun her kesiminden vatandaşa düşen görevin, engellilerin haklarını kullanabilmelerine ve geleceğe güvenle bakabilecekleri bir ortamı yaratmalarına yardımcı olmak olduğunu vurguladı. Eğitimden sağlığa, istihdamdan fiziki olanaklara kadar birçok düzenlemeye hala ihtiyaç olduğunu vurgulayan Köprülü, “Yapılan tüm çalışmalara rağmen fiziki koşullar engelliler için hala uygun değildir. Kent yaşamında engelli bireylerin var olabilmeleri için öncelik yerel yönetimlerde olsa da bunun bir hükümet politikası haline gelmemiş olması en büyük sorundur.” dedi.

‘HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR’
“Hükümetin uzun bir zamandır kamudaki engelli kadrolara atama yapmaması ya da bunu kısıtlı bir sayıda düzenlemesi engelliler adına olumsuz durumların başında gelmektir.’’ diyen Köprülü, ‘‘Hali hazırda istihdamda büyük sıkıntılar yaşayan engellilerimizin gerek memur, gerek kamu işçisi gerekse özel sektörde açık engelli kontenjanlarına atanması hem bu vatandaşlarımızın hayatını olumlu yönde değiştirecek, hem de sosyal devlet ilkesinin gereği yerine getirilmiş olacaktır. Spor, kültür ve sanat alanında birçok yeni projenin hayata geçirilmesi, var olan projelerin iyileştirilmesi, psikolojik ve sosyal desteğe kadar birçok alanda engelli insanlarımıza hizmeti en üst düzeye çıkarmak çağdaş bir devlet için hayati önem taşımaktadır.’’ ifadelerini kullandı.