Çoğal: Ağaçlar da kentimizin bir bireyidir

Çoğal: Ağaçlar da kentimizin bir bireyidir
Yayınlama: 31.10.2023
A+
A-

Edirne’deki bazı ağaçların devrildiğine dair haberleri üzülerek takip ettiklerini ve devrilen ağaçların durumu ile ilgili olarak Edirne Belediyesi ile görüştüklerini kaydeden TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, belediye yetkililerinden bir daha böyle olayların yaşanmaması için gerekli hassasiyetin gösterilmesini talep ettiklerini dile getirdi

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Çoğal şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz günlerde ilimizdeki bazı ağaçların devrildiğine dair haberleri üzülerek takip ettik.

Kentler; sadece içinde insanların yaşadığı alanlar değildir, ağaçlar da kentin bir yaşayanıdır. Üstelik kent ağaçları oksijen üretiminden, sıcak havalarda altındaki gölgeye sığınmaya; toz tutumundan, gürültü azaltmaya kadar insanlara çok sayıda yarar sağlamaktadır. Ağaçlar, giderek şiddetini artıran iklim krizine karşı da kentlerin uyumunu ve direncini artıran önemli parçalarıdır.

Ancak çok sayıda hizmet üretmelerine rağmen ağaçların ihtiyaç duydukları yaşam alanları daraltılmaktadır. Bunun sonucunda ömürleri kısalmakta, hatta yaşamlarını bile kaybedebilmektedirler. Her canlı gibi onlar da hastalanmakta ve hastalık içlerini çürütebilmektedir. Çürüyen ağaçlar da devrilerek yaralanmalara ve hasarlara neden olabilmektedir.

Kentlerin kimlikleri, doğal ve kültürel değerleri korunduğu ölçüde güçlenir ve kent ağaçları bunun önemli bir bileşenidir.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak ağaçların kentin yaşayan bir bireyi ve korunması gereken değeri olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle kent ağaçlarının köklerinin yeterli su ve havaya ulaşmasının sağlanmasını, çürüme kontrollerinin ve sağlıklı kalmalarını sağlayacak şekilde gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasını yetkililerden  talep ediyoruz.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.