Çalışana, memura, emekliye arka arkaya kötü haberler

Çalışana, memura, emekliye arka arkaya kötü haberler
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.10.2023
A+
A-

Ocak ayında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre yapılacak emekli zammında 3 aylık enflasyon farkı yüzde 25,11 oldu. 5000 TL emekli ikramiyesi için bütçenin sonuna kadar zorlandığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek emekli zammına ilişkin son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Işıkhan ise emeklilerle ilgili başka bir çalışmanın olmadığını söyledi

Emekli maaş zammı, 9 Ekim’de gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir defaya mahsus olmak üzere emeklilere 5 bin TL ikramiye ödemesi yapılacağını duyurdu.

Emekli zammına ilişkin son dakika açıklaması ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. Bakan Şimşek, “Bir ödeme kararlaştırdık, emeklilerimiz, memurumuz, işçimiz, bütün çalışanlarımız için sözümüz var enflasyona ezdirmeyeceğiz. Önümüzdeki dönemde emeklilerimizi önceliklendireceğiz.” ifadeleri ile yakın zamanda bir çalışmanın olmadığını söyledi.

ENFLASYON BEKLENTİSİNE GÖRE ZAM

Şimşek, kamuda çalışan memur ve işçilerin maaş artışlarına ilişkin eylül başında yaptığı açıklamada da “Bundan sonra ücret düzenlemeleri hedef enflasyona göre yapılacak” demişti.

Eylül sonunda Ankara’yı ziyaret eden IMF ekibi de açıklamalarında hükümete, ücretlere ve emekli maaşlarına, geçmiş enflasyona göre değil beklenen enflasyona göre zam yapılmasını, enflasyonun üzerinde ücret zamlarından kaçınılmasını tavsiye etmişti.

Özetle Şimşek, ücretlere, yıl sonunda yaklaşık yüzde 70 olması beklenen “geçmiş enflasyona göre” değil, yüzde 33 olan 2024 sonu beklentisine göre bir zam yapılmasını gündeme getiriyor.

EMEKLİLERLE İLGİLİ BAŞKA ÇALIŞMA YOK

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere 5 bin lira ödenmesiyle ilgili düzenlemenin tamamlandığını bildirerek, “Çalışan emeklileri kapsam dışında bıraktık. Gündemimizde başka bir çalışma da söz konusu değil.” dedi.

Işıkhan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde, emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çalışan emeklilere de 5 bin lira verilip verilmeyeceğinin, kapsamın genişleyip genişlemeyeceğinin sorulması üzerine Işıkhan, “Düzenlemeyi tamamladık. Hayırlı olsun emeklilerimize. Bu noktada çalışan emeklileri de kapsam dışında bıraktık. Takdir edersiniz ki mücbir sebeplerden dolayı bütçemizde kısıtlamaya gitmek zorunda kaldık. Elde edebileceğimiz en maksimum sonuç buydu. Gündemimizde başka bir çalışma da söz konusu değil.” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.