Aygun: Depremzedeler yurtlardan çıkarılıyor

Aygun: Depremzedeler yurtlardan çıkarılıyor
Yayınlama: 05.08.2023
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Aygun, önergesinde; Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri ile Hatay’ın Defne İlçesinde gerçekleşen depremler sonrasında büyük bir barınma sorunu ortaya çıktığını belirterek, “Depremzedelere çadır tedarikinde güçlük çeken AK Parti iktidarı; konteyner yapımında da gecikince Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarını devreye sokmuştur. Ancak barınma sorunu çözülemeyen depremzedelerin, son dönemde KYK yurtlarından çıkarılarak, mağdur edildiği gözlenmektedir. Valilikler, 3 bin lira kira yardımı ile depremzedeleri tahliye ediyor. Bu para ile nasıl ev tutulsun? İnsafsızlar, yazıklar olsun” diye tepki gösterdi

Aygun, depremzedelerin; Eskişehir’de, Antalya’da, Hatay’da, İzmir’de ve diğer kentlerde Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yurtlarından tahliye edildiğini belirterek, “Valiliklerin KYK yurtlarından çıkarılan depremzedelere 3 bin lira kira yardımı yapma teklifi ise piyasa koşullarına uygun değildir. Ev kira fiyatlarının patladığı bu süreçte, depremzedelerin 3 bin lira ile kiralık ev bulması imkansız hale gelmiştir. Ekonomik kriz giderek derinleşirken, barınmadan gıdaya kadar her alanda yaşanan enflasyon; depremzedeyi çok daha fazla mağdur etmiştir” diye konuştu.

Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

  1. Bugüne kadar kaç depremzedenin barınma sorunu çözülmüştür? Çadırlarda kalan depremzede sayısı nedir? Konteyner kentlerde kalan depremzede sayısı nedir?
  2. Depremzedelere yönelik kalıcı konutlar ne zaman teslim edilecektir? Şu ana kadar tamamlanan konut sayısı nedir?
  3. Yurtlardan çıkarılan depremzedeler nereye yerleştirecektir?
  4. Depremzedelerin okul ve barınma sorunu tamamen ne zaman çözülecektir?
  5. Depremzedelere; işe yerleştirmede öncelik tanınması mümkün müdür?  Depremzedeler arasındaki işsizliğin engellenmesine dönük önlemler alınacak mıdır?
  6. Depremzedelere yönelik 3 bin liralık kira yardımı, piyasa şartlarına uygun değildir. Bu rakamı güncelleyecek misiniz?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.