Asgari ücret zammı için hangi sayılar konuşuluyor?

Asgari ücret zammı için hangi sayılar konuşuluyor?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 06.11.2023
A+
A-

Türkiye’de milyonlarca insanın hayatını yakından ilgilendiren asgari ücret için bazı sayılar dillendirilmeye başladı. Beklenti yüzde 40-50 aralığında yönünde. Artış enflasyon tahminine göre yüzde 40 olursa asgari ücret 4 bin 560 lira artışla 15 bin 962 liraya yükselecek

Merkez Bankası’nın yüzde 65 yıl sonu enflasyon tahminine göre 6 aylık enflasyonun yüzde 38’e yakın olması öngörülüyor. Sabah’ın haberine göre; asgari ücrete 6 aylık enflasyona göre artış yapılırsa net 15 bin 735 lira olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “Komisyon’da tercihiniz asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyecek bir kararın çıkması yönünde olacak” sözleri de enflasyonun altında bir artış yapılmayacağına işaret ediyor.

Asgari ücret zammında henüz resmi bir açıklama yok, beklenti yüzde 40-50 aralığında olacağı yönünde. Artış enflasyon tahminine göre yüzde 40 olursa 4 bin 560 lira artışla 15 bin 962 liraya, memur maaş artışı dikkate alınırsa yüzde 50 artışla 17 bin 103 liraya çıkacak.

Asgari ücrete yapılan zam özel sektör ve kamu çalışanlarını da yeni yıl zammında belirleyici oluyor.

Komisyon toplantılarında, satın alma gücü paritesi ele alındığı için enflasyon oranındaki artış asgari ücrete yapılacak zamda da belirleyici oluyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.