Akay’dan Yel’e: “Altı boş söylemlerin kimseye faydası yok”

Akay’dan Yel’e: “Altı boş söylemlerin kimseye faydası yok”
Yayınlama: 09.09.2020
A+
A-

Tekirdağ Valiliği tarafından Çerkezköy’ün Kızılpınar Mahallesi’ne dayatılmaya çalışılan ‘çöp alanı’ konusuyla ilgili “Çöp işi Büyükşehir Belediyelerine aittir. Çöp konusu ile ilgili Valilikler herhangi bir tavır takınmazlar, belirleyici değillerdir. Büyükşehir Belediye meclisinde bu kararlar alınır ve uygulanır.” ifadelerini kullanan AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’e cevap veren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay: “Eğer Sayın Vekilin dediği gibiyse, bu şehir ile ilgili kararı şehrin seçilmişleri verecekse, Valilik bu konuda ısrarcı değilse bu toplantıdaki kararın yeniden gelmesinin gerekçesi nedir?”
YEL’İN SÖZLERİNİ ANIMSATTI
Çerkezköy Belediyesi Başkanlık Makamında düzenlediği toplantıda AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in Kızılpınar’da kurulması planlanan çöp alanı ile ilgili açıklamalarına da cevap veren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “İfadeyi okuyorum. ‘Çöp işi Büyükşehir Belediyesi’ne aittir.’ Doğru.  Sayın Yel, ‘Çöp konusu ile ilgili Valilikler herhangi bir tavır takınmazlar. Belirleyici değillerdir. Kızılpınar’da yapılacağını bilmiyordum. Karar verici Büyükşehir Belediyesi’dir. Çevre Şehircilik Müdürlüğü görüş bildirir, Valilik bu konuda ısrarcı olmaz’ demiştir.
ZANNEDİYORUM SAYIN MUSTAFA YEL’İN BU OLAYLARDAN HABERİ YOK
Valilikler çöp konusunda tavır takınmaz ve belirleyici değillerse Sayın Vekilin söylediği gibi Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Düzenli Depolama Yer Seçim Komisyonu neden kurulmuştur? Valilik bu konuda ısrarcı değilse eğer, Büyükşehir Belediye Meclisinde karar alınır ve uygulanırsa eğer 8 Ocak 2020 tarihinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy çokluğu kararı ile Çerkezköy’den seçilen AK Parti ve MHP’li Üyelerinde bizimle beraber verdiği karşı oyları ile Kızılpınar’daki bu alanın çöp alanı olması reddedilmiştir. Zannediyorum Sayın Mustafa Yel’in bu olaylardan haberi yok.
ISRARLI BİR ŞEKİLDE YENİDEN GÜNDEME ALINIYOR
Büyükşehir Belediyesinin reddettiği yeri Valilik yeniden gündeme alıyor ve Komisyon diyor ki ‘Bu alanı ben yeniden araştırmaya başlayacağım’ diyor. Bu şehrin seçilmişleri, belediye Meclis Üyeleri Ocak 2020 tarihinde buranın çöp alanı olması kararını reddetmişlerdir. Bu karara rağmen yeniden Komisyon kurulmuş ve 27 Ağustos 2020 tarihinde yapılan toplantının 1. maddesinde ‘Çerkezköy ilçesi Veliköy bölgesinde bulunan’ diyor. Veliköy bölgesi falan değil işin aslı, ifadeyi doğru yazsınlar. Çerkezköy ilçesi Kızılpınar Mahallesi 899 ada 1 ve 2 parsel. Yani Büyükşehir Belediyesinin reddettiği yeri ısrarlı bir şekilde yeniden gündeme almışlardır.
‘BAKANLIK KANALIYLA YAPARIZ’ SÖYLEMLERİ VAR
Madem Büyükşehir Belediyesinin kararları uygulanıyor, bu kadar net ve açık bir kararı yeniden neden gündeme alıyorsunuz? Hatta ve hatta Büyükşehir Belediyesi bu kararı yeniden reddederse ‘Biz bunu Bakanlık kanalıyla yaparız’ söylemleri gelmeye başladığını duyar oluyoruz. Eğer Sayın Vekilin dediği gibiyse, bu şehir ile ilgili kararı şehrin seçilmişleri verecekse, Valilik bu konuda ısrarcı değilse bu toplantıdaki kararın yeniden gelmesinin gerekçesi nedir?” dedi.
KİMSENİN HAKKI DEĞİL
Altı boş söylemlerle Çerkezköy’de açıklama yapmanın kimseye bir faydasının ve kazancının olmayacağına dikkat çeken Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Dönüp dolaşıp Çerkezköy’ü sel baskınları ile baş başa bırakmaya, çöp alanları ile konuşmaya kimsenin hakkının olduğunu ben düşünmüyorum. Olan varsa buyursun bu millete kendini anlatsın. Özetle Ocak 2020 döneminden önce Valilik bir Komisyon kurmuş, o kurulan komisyon Büyükşehir Belediye Meclisine teklifte bulunmuş, Büyükşehir Belediye Meclisi 8 Ocak 2020 tarihli Meclis kararı ile Kızılpınar’da çöp döküm alanı oluşturulmasını, 899 ada 1 ve 2 parselde çöp döküm alanı oluşturulmasını, Kızılpınar’a 3 km mesafede çöp alanı oluşturulması teklifini Büyükşehir Belediye Meclisimiz reddetmiştir.  Bu karardan sonra Valilik yeniden Komisyonunu kurmuş ve bu Komisyon tarafından yeniden Kızılpınar’daki alan çöp döküm sahası olarak işaret edilmeye çalışılmakta.
BUNU YAPMAKTAN VAZGEÇMEYE ÇAĞIRIYORUM
Çerkezköy Belediyesinin talebi şudur: Bu ilçenin çöpü ol ilçeye, şu ilçenin çöpü bu ilçeye yaklaşımından tamamen uzak, Tekirdağ’da yaşayan insanlarımızın en az zarar göreceği, yoğun yaşam alanlarına en uzak mesafelerde çöp döküm alanları oluşturulmalıdır. Tıpkı Süleymanpaşa’daki Demirli Mahallesi gibi yaşam alanına 15 km mesafedeki alanlar gibi.  Bugün İstanbul’un batı yakasının çöpü Beyciler’de toplanmaktadır.  Tekirdağ’ın 10 katı çöpü büyüklüğünde Beyciler’deki çöplüğün kokusunu 10 km mesafeden Çerkezköy içine çekmektedir. Hal böyle iken ısrarla şehrin hemen kıyısına, imar sahasının burnunu dibine ısrarla yapmaya çalışıyorlar. Israrla bunu yapmaktan vazgeçmeye çağırıyorum. Burada yaşayan, bu şehrin seçilmişleri bu konuyla ilgili bir karar vermiş, bu karara saygı duyulmasını ve Sayın Vekilimizin de alınan bu kararın arkasında durmaya bir kere daha davet ediyorum” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.