Trakya’nın tohumunu Trakyalılar büyütecek

Trakya’nın tohumunu Trakyalılar büyütecek
Yayınlama: 19.12.2023
A+
A-

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülmekte olan Trakya Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında uygulamaya konan Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi sonunda elde edilen hibrit tohumun tanıtılması ve önümüzdeki yıl ekim alanlarının daha da genişletilmesi için Tekirdağ’da bir tanıtım toplantısı düzenlendi

Süleymanpaşa’da bulunan bir otelde düzenlenen toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Tekirdağ’da bulunan ziraat odalarının yöneticileri, Çatalca, Silivri ve Gelibolu ziraat odası yöneticileri,  kooperatif yöneticileri, Trakya Tohum A.Ş. yöneticileri ve davetliler katıldı.

Toplantının başında bir selamlama konuşması yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yerli ve milli hibrit ayçiçeği geliştirilmesi sürecinden bahsetti. Şahin şunları söyledi:”  Ajansımız tarafından yürütülmekte olan Trakya Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında sektör paydaşlarımız ile işbirliği içerisinde çeşitli faaliyetler ve projeler uyguluyoruz. 2019 yılında Ajansımız koordinasyonunda kurulan Trakya Tohum A.Ş. tarafından Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi uygulanmaya kondu, yerli ve milli mısır ve ayçiçeği tohumu geliştirme çalışmaları Ajansımızca desteklendi. Söz konusu proje kapsamında üretimi desteklenen Yerli ve Milli Hibrit Ayçiçeği Tohumunu iki yıldır farklı bölge ve şehirlerde deneme ekimlerine tabi tuttuk. Sadece geride bıraktığımız üretim sezonunda Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yaklaşık 60.000 dönüm alana 30 tona yakın yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumu ekimi yapıldı. Oldukça kurak bir sezon geçirmemize rağmen geliştirilen SUN 2259, TR 2242, SUN 2239 çeşitlerimiz dönüm başına verim oranlarında, bitki gelişiminde, hastalıklara karşı direnç ve yağ oranlarında yabancı rakiplerinin üstünde bir performans gösterdi. Önümüzdeki yıl hedefimiz tohumlarımızın daha geniş alanlara ekilmesidir. Bu çeşitlerin geliştirildiği yer olan Trakya’da çiftçilerimizin yerli ve milli olana daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz. Tohumları biz geliştirdik, onları tercih edip büyütecek olan sizlersiniz.”

Daha sonra Trakya Tohum A.Ş. Ar-Ge Müdürü Veli Pekcan yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohum çeşitlerini tanıtan ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından toplantı yemek ile sona erdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.