Trafik Kontrol Merkezi açıldı

Trafik Kontrol Merkezi açıldı
Yayınlama: 17.06.2023
A+
A-

Süleymanpaşa Otobüs Terminali’nde kurulan Trafik Kontrol Merkezi’nin açılış töreni geniş çaplı bir katılımla gerçekleştirildi

İL GENELİNDE 31 ADET AKILLI KAVŞAK UYGULAMASI YAPILDI

Kentin değişik noktalarına kurulumu yapılan 31 adet akıllı kavşak sinyalizasyon sistemleri ile trafik ölçüm sistemi, trafik izleme kamera sistemleri vb. akıllı ulaşım sistemlerinden trafik verileri elde edilerek trafik bilgisi oluşturulmaktadır. Sistem tek merkezden trafik kontrolü ve yönetimi sağlamaktadır. Trafik sinyalizasyon sistemlerinde sinyal sürelerinin programlanmasında kullanılan en ileri teknik, trafik koşullarını algılayıp yapay zekâ ile optimizasyon yapan adaptif hibrit trafik yönetim sistemidir. Cep trafik, değişken mesaj sistemleri, web uygulamaları gibi çeşitli bilgi platformlarına entegre edilerek vatandaşlara bilgi aktarımı sağlanmaktadır.

AKILLI KAVŞAKLAR İLE TRAFİK AKIŞI HIZLANDIRILDI

Akıllı kavşak teknolojisi, Kentte artan trafik hacmi nedeniyle tıkanan kavşaklara gerçek zamanlı müdahale ederek trafik akışını hızlandırır ve gecikme sürelerini azaltır. Sahadan aldığı verileri merkezde değerlendirerek kavşak ve network sinyal sürelerini optimize ederek anında müdahale eder. Kavşaklarda taşıt gecikme sürelerini % 20 ve buna bağlı olarak emisyonları % 18, yakıt tüketimini de % 15’e kadar azaltmaktadır.

ASELSAN tarafından kurulan bu sistem sayesinde eski sistem olan sabit süreli sinyalizasyon sisteminde oluşan gereksiz bekleme süreleri ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca kavşaklara monte edilen 360 derece balık gözü kameralar ile araç yoğunluğu ölçülerek yapay zeka teknolojisi ile birlikte yolda bulunan fiziki loop sensör adı verilen araç algılayıcı sensörler kullanmaktadır. Bu sistem vatandaşlara daha hızlı, daha güvenli ve daha konforlu bir ulaşım imkânı sağlamaktadır. Böylece yakıt tasarrufu ve zaman kazanmanın yanında araçların egzoz gazı olan karbonmonoksit salınımı da yüksek oranda azalmaktadır. Bunun dışında vatandaşların kullanımına sunulacak olan Mobil Uygulama sayesinde hayatı kolaylaştıran bilgilere vatandaşlarımız cep telefonlarından istedikleri an ulaşabilecekler.

TRAFİK KONTROL MERKEZİ İLE KAVŞAKLARA UZAKTAN ERİŞİM SAĞLANABİLİYOR

Ayrıca ASELSAN tarafından kurulan Trafik Kontrol Merkezi ile birlikte sisteme dahil olan 31 adet sinyalize kavşağa uzaktan erişim sayesinde süre ayarlama, program değişikliği ve kavşağı fasıla moduna alma ve kapatma açma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bunun dışında araç sınıflandırması, yoğunluk haritası gibi teknik verilere de bu merkezden ulaşılabilmektedir. Bu sistem sayesinde kurumumuz için gereksiz yakıt tüketiminin de önüne geçilecektir. En kısa sürede Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol ağımızda yer alan tüm sinyalizasyon sistemlerini bu kapsama dahil ederek tüm vatandaşlarımızın bu konfordan faydalanmasını sağlayacağız.

BAŞKAN ALBAYRAK: “AKILLI KAVŞAKLAR VE TRAFİK KONTROL MERKEZİ İLE ULAŞIMDA SEVİYE ATLADIK”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak önem verilen konuların başında gelen ulaşım alanında yenilikçi projeleri hayata geçirdiklerini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Trafik Kontrol Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Vatandaşlarımızın rahat, konforlu ve güvenli bir şekilde ulaşım hizmeti alabilmeleri adına yenilikçi, sürdürülebilir ve geliştirilebilir projeleri hayata geçirdik. Bunlardan bir tanesi de akıllı kavşak uygulamasıdır. İl genelinde 31 noktada gerçekleştirdiğimiz akıllı kavşak sinyalizasyon sistemleri ile trafik kontrolü ve yönetimi konusunda önemli kazanımlar elde ettik. Buna bağlı olarak kurduğumuz ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Trafik Kontrol Merkezi ile tüm kavşakları uzaktan erişim ile kontrol altında tutuyor ve anında müdahale edebiliyoruz. Bu sayede trafik sıkışıklığı yaşanan noktalarda trafik akışını hızlandırdık. Yaşanan trafik sıkıntısını ortadan kaldırdık. Hayata geçirdiğimiz projeler ile Tekirdağ’ı geleceğe taşımaya devam ediyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile Tekirdağ büyüyor, gelişiyor ve yenileniyor. Trafik Kontrol Merkezimiz kentimize ve tüm halkımıza hayırlı olsun” dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erdin Eral’da yaptığı konuşmasında Trafik Kontrol Merkezi’nin çalışma sistemi ve akıllı kavşaklar konusunda teknik bilgileri paylaştı. Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve TEKULAŞ Genel Müdürü İlyas Küçükmidil de birer konuşma yaparak Trafik Kontrol Merkezi’nin hayırlı olması temennisinde bulundular ve emeği geçenlere teşekkür ettiler. Başkan Albayrak açılışın ardından beraberindeki heyet ile birlikte Trafik Kontrol Merkezi’nde incelemelerde bulundu ve yetkililerden merkezin çalışma sistemi ile ilgili bilgi aldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.