TOKİ hak sahiplerine KDV ve teslimat müjdesi

TOKİ hak sahiplerine KDV ve teslimat müjdesi
Yayınlama: 03.03.2024
A+
A-

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Çorlu’da yaptırılan Kemalettin 760 konutun hak sahiplerine tesliminin 15 Nisan’a kadar yapılacağı ifade edildi. KDV oranı ile ilgili sıkıntı yaşayan konut sahiplerine ise müjdeyi Cumhur İttifakı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel verdi.

Temeli yaklaşık 3 yıl önce atılan Kemalettin Mahallesi 760 adet konut, 35 adet dükkan 1 adet ticaret merkezi ve 1 adet cami inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi bitti.

KDV SIKINTISI

100 bin sosyal konut projesi kapsamında yer alan 760 konut için KDV oranı yüzde 1 olacağı bekleniyordu. Ancak, Kemalettin konutlarının ihalesi iptal olup yeniden ihaleye çıkılınca, KDV yüzde 1 şansını kaybetti. KDV’nin yüzde 10 olarak belirlenmesi mağduriyete yol açtı.

HAK SAHİPLERİ KARA KARA DÜŞÜNMEYE BAŞLADI

Güçlükle peşinatı bulan hak sahipleri, KDV’yi nasıl ödeyeceğini düşünürken, imza kampanyası başlatıldı. KDV’nin düşürülmesi için hak sahipleri arasında toplanan imzalar AK Parti Çorlu İlçe Başkanlığına teslim edildi.

MÜJDEYİ YÜKSEL VERDİ

Hak sahipleri, konuyu Cumhur İttifakı AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel’e iletti. Yüksel’de vatandaşların talebini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TOKİ Başkanına iletti. Yüksel, videolu bir mesaj ile Kemalettin TOKİ konutları hak sahiplerine seslendi ve beklenen müjdeyi verdi.

15 NİSAN’A KADAR TESLİM

Yüksel, yaptığı açıklamada, “KDV meselesinde çok büyük adım attık. Ödemekte zorlananlar içinde müjdeler var. Allah nasip ederse KDV konusunu Cumhurbaşkanımıza arz ettim. TOKİ başkanımızla da konuştum. TOKİ başkanımız şunu söyledi. Maliye Bakanımızla görüşeceğiz. KDV’yi düşürebilirsek düşüreceğiz. Düşüremezsek Allah nasip ederse KDV’yi taksitlerin içine yayılacağı sözünü aldık. Bu konutların hepsini Nisan 15’e adar teslim edecekler.  Muhittin konutları konusu da hızlanacak. Taksitler ile ilgili 120 ay alanlarla ilgili isterlerse 120 ay olanları 180 aya uzatabiliriz taksitler düşer denildi. KDV düşmezse taksitlendirilecek. 120 ay 180’e çıkacak. KDV’nin de yüzde 1 e düşme ihtimali var.” dedi.

Yüksel’in bu girişimi ve hak sahiplerini sevindirdi. Hak sahiplerini en büyük isteği KDV’nin yüzde 1’e düşmesi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.