Tekirdağ’ın kurtuluşu kutlandı

Tekirdağ’ın kurtuluşu kutlandı
Yayınlama: 13.11.2020
A+
A-

Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü dolayısıyla Tarihi Tekirdağ Valilik Binası Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni düzenlendi
Kurum çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ile devam etti.
“TÜRKİYE CUMHURİYETİ, TARİHİMİZİN EN BÜYÜK DEMOKRATİKLEŞME PROJESİDİR”
Törende Şeref Defteri’ni imzalayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “İstiklal Mücadelemizin Büyük Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu;
Ebedi Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Güzel Tekirdağ’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü kutladığımız bu anlamlı günde, vatan sevgimiz ve bağımsızlık ruhumuzla manevi huzurunuzdayız.
Bugün 13 Kasım; Tekirdağ için mutlu ve gururlu bir gün. 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramını kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. I. Dünya Savaşı sonrasında düşman işgaline uğrayan güzel Tekirdağ’ımız, 13 Kasım 1922 tarihinde hasret kaldığı özgürlüğüne kavuşmuştur.
Milli Mücadele döneminde “Ya istiklal, ya ölüm” diyerek yaktığınız bağımsızlık ateşi yurt geneline yayılmıştır. Başkomutanlık ettiğiniz Kurtuluş Savaşı, dünya savaş tarihinin sayfalarına altın harflerle yazılan şanlı bir destandır. Kurtuluş Savaşı’nı taçlandıran Türkiye Cumhuriyeti, tarihimizin en büyük demokratikleşme, çağdaşlaşma ve kalkınma projesidir.
Cumhuriyet’imizin en büyük değerimiz olduğunun bilinciyle emanetinize sahip çıkıyor ve yolumuzu aydınlatan ilke ve devrimlerinizi yaşatmaya devam ediyoruz. Ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarma idealiyle yürüdüğümüz çağdaşlaşma yolunda ölümsüz fikirleriniz en önemli rehberimizdir.
Büyük ailem olan Tekirdağ halkı adına eserlerinizi yaşatacağımıza ve yolunuzdan asla ayrılmayacağımıza söz veriyorum. Başta şahsınız olmak üzere silah arkadaşlarınızı ve istiklal mücadelemizin kahramanlarını rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhlarınız şad olsun” ifadelerini kullandı.
Çelenk sunma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri; Dr. Candan Yüceer, Dr. İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Şahin Yenilmez, il protokolü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.