Tam endoskopik disk ve kanal cerrahisi

Tam endoskopik disk ve kanal cerrahisi
Yayınlama: 13.07.2023
A+
A-

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi’ne bel ağrısı ve bacakta güçsüzlük şikayetleri nedeniyle başvuran hastaya Omurilik Kanal Darlığı teşhisi konuldu. Tedavi için Tam Endoskopik Omurga Cerrahisi uygulanan hasta, sağlıklı bir şekilde taburcu edildi

Hüseyin (76) isimli bir hasta, bel ağrısı ve bacakta güçsüzlük şikayetleri nedeniyle Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniğine başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda hastaya Omurilik Kanal Darlığı teşhisi konuldu. Ancak hastanın yaşı ve kalp sorunları nedeniyle kan sulandırıcı kullanması, ameliyatı riskli hale getiriyordu. Bu sebeple, açık ameliyatların ve platinli ameliyatların yüksek komplikasyon riskine ve uzun toparlanma süresine sahip olması dikkate alındı.

Bu nedenle, Op. Dr. Rifat Saygın Altınağ ve Op. Dr. Aibek Erkibaev tarafından hastanın durumu değerlendirilerek kapalı ameliyat yöntemi olan Tam Endoskopik Omurga Cerrahisi (UBE) tercih edildi. Ameliyat sonrasında, hastanın dar omurilik kanalı tamamen temizlendi ve hemen sonra hastamız sağlıklı bir şekilde yürüyebilir duruma geldi. Hasta, bir gün boyunca serviste kaldıktan sonra sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Hastanın şikayeti ve gerçekleştirilen tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi doktorları, yaptıkları açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

Tam Endoskopik Disk ve Dar Kanal Cerrahisinin Faydaları

“Tam endoskopik disk ve dar kanal cerrahisi, omurga problemlerinin tedavisinde kullanılan minimal invaziv bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemin birçok faydası vardır.

Küçük Kesiler ve Daha Az Doku Travması

Tam endoskopik cerrahi, geleneksel açık cerrahiye kıyasla çok daha küçük kesiler gerektirir. Bu sayede, hastaların vücudunda daha küçük yara izleri oluşur ve doku travması minimal düzeyde olur. Açık cerrahi yöntemlerinde ise daha büyük kesiler yapılması ve kas dokularının daha fazla zarar görmesi söz konusu olabilir.

Daha Az Kan Kaybı

Tam endoskopik cerrahi sırasında kanama miktarı daha azdır. Küçük kesiler ve doku travmasının az olması, kan kaybını önemli ölçüde azaltır. Bu da hastaların ameliyat sonrası daha az kan transfüzyonu ihtiyacı duymasını sağlar.

Hızlı İyileşme Süreci

Minimal invaziv bir yöntem olan tam endoskopik cerrahi, daha hızlı bir iyileşme süreci sunar. Daha az doku travması ve kan kaybı olduğu için hastaların hastanede kalış süresi kısalır. Ayrıca, ameliyat sonrası ağrı ve rahatsızlık da azalır, böylece hastalar normal yaşamlarına daha hızlı dönebilirler.

Daha Az Komplikasyon Riski

Tam endoskopik cerrahi, açık cerrahi veya platinli cerrahi yöntemlere kıyasla daha düşük komplikasyon riski taşır. Bu nedenle, hastaların enfeksiyon, kan pıhtısı oluşumu gibi komplikasyonlarla karşılaşma olasılığı daha azdır.

Lokal Anestezi

Operasyonların büyük bir bölümü lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi ile sadece operasyon gerçekleşecek alanda ağrı hissi giderilerek uyuşma sağlanır, hastanın şuuru açıktır.

Estetik Görünüm

Küçük kesilerin kullanılması, daha az görünür yara izleriyle sonuçlanır. Bu da hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.

Tam endoskopik disk ve dar kanal cerrahisi, omurga problemlerinin tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem, hastaların daha hızlı iyileşmelerini sağlayarak yaşam kalitelerini artırır. Ancak her hasta için uygun bir cerrahi yöntem seçimi, doktor tarafından hastanın özel durumuna göre değerlendirilmelidir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.