Purçu: ‘‘İktidar partisi başkanlık için halkımıza dayatma yapıyor’’

Purçu: ‘‘İktidar partisi başkanlık için halkımıza dayatma yapıyor’’
Yayınlama: 07.02.2017
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi  İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Çerkezköy İlçe Teşkilatı’nı ziyaret etti. Purçu ziyaretinde referandum ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Halkımızın büyük bir çoğunluğu tek adamlık istemiyor ve her kesim insanımız partisi ne olursa oldun ‘Hayır’ diyecektir. 18 madde içinde vatandaşla ilgili hiçbir şey yok. Tek var olan şey tek bir kişiye ülke yönetiminin teslim edilmesidir.” ifadelerini kullandı.

İLÇE YÖNETİMİNİ ZİYARET ETTİ
CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun CHP Çerkezköy İlçe Teşkilatı ziyaretine CHP Çerkezköy İlçe Başkan Yardımcısı Metin Akyıldız ve Yönetimi, CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Ebru Alaca ve Yönetimi ile partililer katıldı.

‘YASA DEĞİŞİKLİĞİ ASLINDA BAŞKANLIK SEÇİMİ’
“Yapılan anayasa değişikliği ile tek adamlık yönetimi yani başkanlık sisteminin ülkemize getirilmek istenmesi dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir yönetim sistemidir.” diyen CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, “Bu konuda danışmanlarımın Avrupa ülkelerinde yaptığı araştırmaya göre de dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistemin olmadığı ve bu sistemin tamamen sakıncalı olduğu yönünde görüş bildirdikleri belirtildi. Durum şu ki hiçbir ülkede tek kişinin her şeye hükmedeceği yetkisinin olmadığı ortadadır. Ülkemizde yapılan yasa değişikliğinin hukuka aykırı olduğu gibi her şeye de aykırı olduğu görülmektedir. Bu yasa değişikliğinin yanlış olduğunu söylememize ve itiraz etmemize rağmen, bu yönde oy vermememize rağmen meclisten geçirdiler. Referandum’da yapılacak olan yasa değişikliği aslında başkanlık seçimi. Bu referandum bir parti seçimi kesinlikle değildir. Bu Türkiye’nin geleceğine yönelik bir seçim olduğunu herkes bilmektedir. Bu nedenle halkımızın büyük bir çoğunluğu tek adamlık istemiyor ve her kesim insanımız partisi ne olursa oldun ‘Hayır’ diyecektir. 18 madde içinde vatandaşla ilgili hiçbir şey yok. Tek var olan şey tek bir kişiye ülke yönetiminin teslim edilmesidir.” ifadelerini kullandı.

‘PARLAMENTER SİSTEM İÇİN OY KULLANACAĞIZ’
Her gittiği yerde farklı partili insanlarla da bir araya geldiğini söyleyen Purçu, “Milliyetçi Hareket Partili vatandaşlarımızın şu anda yüzde doksanı ‘Hayır’ diyeceğini söylüyor. Ayrıca Ak Partili olup da demokrasiden yana tavır koyanların sayıları da her geçen gün çoğalıyor. Onlarla da bir araya geliyorum, onlar da ‘Normal seçim olsa oyumuzu partimize veririz’ diyor ‘Ama referandumda ‘Hayır’ vereceğiz’ diyorlar. CHP kanadında zaten bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Biz burada bir parti için oy kullanmayacağız. Vatanımız için, demokrasimiz için, parlementer sistem için oy kullanacağız.” dedi. 

‘VATANIMIZDAN ÖNEMLİ HİÇBİR ŞEY YOK’
Kamuoyunda HDP’nin ‘Hayır’ diyeceğinin konuşulduğunu ifade eden Purçu, “Onlar mecliste bile yasa değişikliğinde oy kullanmadılar. Ne yapacaklarını biz nereden bileceğiz? Referandumda maazallah ‘Hayır’ yerine ‘Evet’  çıkarsa tek kişinin ülkeyi ne hale getireceğini hayal bile etmek istemiyorum. Tek kişi yönetime geldiğinde ülkeyi eyaletlere bölme yetkisine bile sahip. Bu ülke hepimizin. Bu ülke dedelerimizin kanlarıyla kurulan ülke ve dedelerimiz bu ülkeyi kanlarıyla vatan yaptı.” diye konuştu. “Birileri kapalı kapılar ardında ülkeyi bölmek için oyunlar oynuyor.” diyen Purçu, “Tüm bilinçli halkımız ülkemizin bölünmesine izin vermemek için tek adamlığa ‘Hayır’ oyu verecektir. Kişiyi sevebilirsiniz ancak vatanımızı çok daha fazla seviyoruz. Genel Başkanımıza dahi ‘Başkan sen olacaksın’ deseler başkanlık için ona oy vermem. Liderimizi çok seviyoruz, o başka ama dediğim gibi, bu bir parti seçimi değil bu bir rejimin değiştirilmek istenmesi seçimidir. Vatanımızdan önemli hiçbir şey yoktur.” ifadelerini kullandı. 

‘BU ÜLKEYİ DÜZELTEMEYEN İKTİDAR TEK ADAMLIKLA MI DÜZELTECEK?’
İktidar partisinin son beş yıl içinde ekonomiyi  çok kötü bir duruma getirdiğini herkesin gördüğünü kaydeden Purçu, “Ekonomi küçüldü. Ekonomide büyük bir kriz yaşanıyor. İthalat arttı ihracatta büyük düşüş yaşanıyor. Ama bunu iktidar partisi meydanlarda söyleyemiyor. Üretim durdu. Hayvancılık can çekişiyor. Çiftçimiz perişan. Turuizm sektörü, sanayi sektöründe de düşüşler var. Bir yıl once 40 litrelik bir aracın deposu 140 TL’ye dolarken bu gün 200 TL’ye doluyor. Bir yılda 60 TL bir artış var. İnsanlarımız ekonomik sıkıntı içinde yaşadıkları için intiharlar çoğaldı. 15 yıldır ülkeyi düzeltemeyen iktidar şimdi tek adamlıkla mı, yani başkanlıkla mı düzeltecek? Buna kimse inanmıyor.” dedi.

‘TÜRK MİLLETİ SANDIKTA HAYIR DİYECEK’
“Anayasa değişikliği paketi içinde gizlendirilmiş kimsenin bilmediği maddelere yer vermişler ve tek kişi istediğini yapabilecek.” ifadelerini kaydeden Purçu, “Biz rejimimizin değişmesini ve başkanlık sistemini istemiyoruz. Halkımızın büyük çoğunluğu istemiyor. Ama iktidar partisi başkanlık için halkımıza dayatma yapıyor. Referandumda Tük Milleti özgür iradesini kullanarak onlara sandıkta ‘Hayır’ diyerek en güzel cevabı verecektir.” diye konuştu.