Prof. Dr. Naci Görür korkutan uyarı: Eğer kırılarsa 7 şiddetinde deprem üretir

Prof. Dr. Naci Görür korkutan uyarı: Eğer kırılarsa 7 şiddetinde deprem üretir
Yayınlama: 19.02.2024
A+
A-

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, olası Marmara depreminin şiddetinin kırılacak fay hattına göre değişiklik göstereceğini öngördüğünü belirterek, “Marmara’da Adalar fayının boyu 45 kilometre. Eğer bu fay kırılırsa en fazla 7 şiddetinde deprem üretir” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “Beklenen Marmara Depremi ve Ekonomik Etkileri” adlı konferansa katıldı.

Enis Sülün Konferans Salonu ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleşen konferansa Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, Meclis Başkanı Erdim Noyan, meclis üyeleri, meslek komite üyeleri, siyasi parti temsilcileri,  kurum temsilcileri, üyeler ve vatandaşlar katıldı.

1999 yılındaki Gölcük ve Düzce depremlerine vurgu yapan Görür, olası Marmara depreminin şiddetinin kırılacak fay hattına göre değişiklik göstereceği ifade etti. Görür, “Marmara’da Adalar fayının boyu 45 kilometre eğer bu fay kırılırsa, en fazla 7 şiddetinde deprem üretir. Diğeri Yeşilköy açıklarından başlayıp Orta Marmara çukurluğuna kadar gelen 65-70 kilometrelik Kumburgaz fayıdır eğer kırılırsa minimum 7,2 şiddetinde deprem üretir. Bu ikisi birden kırılırsa şiddet 7,4’e kadar çıkar. Orta Marmara çukurluğundan Tekirdağ’a kadar olan Tekirdağ fayının biz kırılmış olduğunu biliyoruz. Özellikle 1912 Şarköy depremi sırasında ki o deprem sadece karada olmamış denizdeki o kısmı da kırmış ve büyük ölçüde enerjisini boşaltmıştır. Tekirdağ fayının kırılmış olduğunu biz denizaltı araştırmalarıyla saptadık” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.