Öztrak: Bu kadar zam, faiz artışı, bu zaten IMF programından beter

Öztrak: Bu kadar zam, faiz artışı, bu zaten IMF programından beter
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.08.2023
Düzenleme: 31.08.2023 10:38
A+
A-

CHP Sözcüsü Öztrak, kamuoyuna yansıyan IMF ile Türkiye arasında ilişkilerin yeniden canlandığı ve Türkiye’nin talebiyle Eylül ayında üst düzey bir resmi ziyaret planlandığı haberleri üzerine, “Geldikleri nokta bu. Bu kadar zam, faiz artışı, bu zaten IMF programından beter” dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak CHP Kapaklı İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

ZAMMIN ANASI DA BABASI DA ERDOĞAN

“Enflasyonla mücadele edeceklerine, enflasyonu makyajlayarak rakamlarla mücadele ettiler. Açlıkla yoklukla mücadele edeceklerine, “Açım, kiramı ödeyemiyorum” diyene ters kelepçe vurdular. Zammın zulmün sebebi dış güçler deyip duruyorlar. Zammın zulmün nesebi sahih, anası da babası da Erdoğan.

EMEKLİLERLE OYNUYORLAR

Daha birkaç ay önce Erdoğan “Hesabınızı 2023 yılı sonunda yüzde 20 enflasyona göre yapın” demişti. Merkez Bankası 15 gün önce 2023’te enflasyon yüzde 58 olacak dedi. Ama bu arada bir şeyi yüzde 20’ye göre yaptılar, emeklinin aylığını… Onu bile beceremediler, kök aylık-seyyanen zam derken emekliyi mağdur ettiler. Şimdi önümüzdeki günlere randevu verip duruyorlar. Emekliyi ortada bıraktınız. Genel Başkanvekilleri Ekim ayında, Genel Başkanları sene sonunda ayarlama yapacaklarını söylüyor. Emeklilerle oynuyorlar.

ENFLASYON %62, MISIR FİYATINDA ARTIŞ %5

Mısıra 6 bin lira verdiler. Onu da TMO’ya açıklattılar. Çünkü enflasyon yüzde 58, mısır fiyatında artış yüzde 5,3. Hatta Merkez Bankası son açıklamasında enflasyonun yılsonunda üst banda yakın olacağını söylüyor. Yani enflasyon yüzde 58’den de fazla, yüzde 62 olacak. Erdoğan’ın mısır fiyatını açıklayacak yüzü yok. O yüzden TMO’ya açıklatıyor. Primli 9 bin 250 lira buğday fiyatı açıkladılar. Ama piyasada öyle değil. Öncelikle 1 liralık prim seneye ödenecekmiş. Normal silolar Ukrayna buğdayıyla dolmuş, bizim çiftçinin buğdayının önemli kısmını traktörünün römorkundan indirmeden geri gönderiyorlar.

FAİZ YALANI: ARTMAYACAK DEDİKLERİ FAİZ ÜÇE KATLANDI

Bu Hükümetin yalanı bitmiyor. “Karadeniz’de doğalgaz bulduk” dediler. “Bedelsiz doğalgaz veriyoruz” dediler. Sonra ek bütçe gerekçesine bedava verilen doğal gazın parasını yazmışlar. Yani vergilerle bedava dedikleri gazın parasını milletten tahsil edecekler. “Cudi-Gabar’da bulunan petrol var” dediler. Benzin mazot fiyatı 40 liraya dayandı. Ama en büyük yalanı Erdoğan 21 Nisan 2023’te söyledi: “Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselmez, faiz devamlı düşecek” diyor. Al sana faiz! Üçe katlandı, yüzde 25’e çıktı. Seçimden önce ekonomiyi iyi göstermek için yalan söylediler.

MUCİZE DEDİKLERİ KKM, TU-KAKA OLDU

Kazanın dibini deldiler. Önce vitrini değiştirip yeni Hazine ve Maliye Bakanı getirip, yeni Merkez Bankası Başkanı getirip dışarıdan para bulmaya çalıştılar. Olmadı. Körfez’e de gittiler, oradan da para gelmedi. Hatta “Biz size Kur Korumalı Mevduatla kendi zengininizi daha zengin edin diye para vermeyiz” dediler. O zaman mucize çözüm dedikleri KKM şimdi tu-kaka oldu. Bebek bezindeki vergiyi bile artırdılar. Bu kadar insafsızlar. Anayasaya aykırı vergiler getirdiler, biz de Anayasa Mahkemesi’ne bu vergilerin iptal edilmesi için gittik. Ama kendileri hiç tasarruf etmiyorlar. Üçer beşer maaşla günlerini gün ediyor, ama vatandaşın canına okuyorlar.

BİZ SAHADAYIZ, ÇALIŞIYORUZ

Biz çalışıyoruz. TBMM’yi iki defa toplantıya çağırdık. Kadın kollarımız pazar yerlerinde “Pazar yeri yangın yeri” eylemlerinde. Gençlik kollarımız köprülerin başında Saray’ın dolarla avroyla garanti verdiği Kamu-Özel İşbirliği projelerinin millete maliyetini açıklıyorlar. İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu MuazZAM adlı zam sergileri düzenliyor. Kaymakamlar da “Mitinge dönüşür” diyerek sergileri engelliyor.

BU KADAR ZAM, FAİZ ARTIŞI ZATEN IMF PROGRAMINDAN BETER

Bu sabah çıkan haberlere göre Türkiye IMF ile konuşuyormuş. Uluslararası Para Fonu’nu buraya davet edecekmiş. Geldikleri nokta bu. Bu kadar zam, faiz artışı, bu zaten IMF programından beter. Bize “gizli görüştünüz” diyorlardı. Muhalefetle görüşmek de IMF’nin ülke incelemesinin kapsamındadır. Bundan Hazine’nin de devletin diğer yetkililerinin de haberi vardır. Zaten otel lobisinde gizli görüşme olmaz. Ama bugün basına yansıyan haberlere göre bunlar IMF ile gizli görüşüyorlar.

EN AHLAKSIZ, EN ADALETSİZ, EN HUKUKSUZ SEÇİM

Bu yıl Mayıs ayında çok istememize rağmen seçimleri kazanamadık. Ama Genel Başkanımız her iki seçmenden birinin oyunu aldı. Bunu da görmemiz lazım. Bunun üzerine önümüzdeki dönemi inşa etmemiz lazım. Seçimleri kazanamadık ama CHP her zaman ayağa kalkar. Biz de bugün beraber bu ayağa kalkışın, yenilenmenin önünü açıyoruz. Şunu bilelim, kazanamadığımız seçim dünyanın en ahlaksız, en hukuksuz, en adaletsiz seçimiydi. Biz sandığın meşruiyetini değil, Erdoğan’ın yaptıklarının meşruiyetini tartışıyoruz. Sahte video gösterdi, sonra “Sahte-mahte” dedi.

ÜZÜLDÜK DİYE OTURAMAYIZ

Bugün milletimiz seçim döneminde yapılan hovardalıkların bedelini misliyle ödüyor. Bu seçimde sadece AK Parti ve Sarayla mücadele etmedik. Macaristan Başbakanı Erdoğan için dua ettiğini söylüyor. “O kazanmasa milyonlarca sığınmacı kapımıza dayanırdı” diyor. Biz yılamayız. Hatalarımızdan ders çıkarmak zorundayız. Üzüldük diye köşemize çekilip oturamayız. Örgütümüz, tüzüğümüz, programımız yenilenecek.

KONYA’YI DA ALACAĞIZ, BU ZULÜM YETER

Kapaklı Belediyesi’ni geri alacağız ama Türkiye için bir iddia ortaya koymak zorundayız. Bütün büyükşehirleri alacağız. Konya’yı da alacağız. Ben bunu söyleyince, bazı arkadaşlarımız gerçekçilik tartışmalarına girmek istiyorlarmış. Daha dün AK Parti’ye oy verdiğini bildiğim bir berber dostum, “Bu millet size Konya’yı da verir. Çünkü bu zulüm artık yeter” diyordu.

CHP KURUCU PARTİDİR

Bizim ideolojisini günün şartlarına uyarlayan belgelerimiz var. “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” bunlardan biridir. Bir diğeri, Genel Başkanımızın “Alçak Gönüllüğü Bir Uygarlığın İnşasına Çağrı metnidir. Bu metinler CHP’nin ideolojisini gösterir. Biz ittifak yaptık ama ideolojimizden ödün vermedik. Genel Başkanımızın başarısı bu ideolojiden ödün vermeden toplumun kesimlerini bir araya getirmektir. CHP Atatürk’ün kurduğu partidir. Atatürk’ün “Benim iki büyük eserim vardır. Biri Cumhuriyet, biri Cumhuriyet Halk Partisi’dir” dediğini hiçbir zaman unutmamalıyız. CHP bu ülkeyi kuran, devrimleri yapan, çok partili demokrasiyi ve sosyal demokrasiyi ülkeye getiren partidir. CHP emperyalizm karşısında dünyanın en onurlu savaşını veren, bu toprakları emperyalist çizmelerinin altında ezilmekten kurtaran partidir. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk’tur, Kuvvayımilliye’dir. CHP, demokrasidir. Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk!

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.