Meme küçültme ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı
Yayınlama: 20.01.2023
A+
A-

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde yeni göreve başlayan Op. Dr. Ahmet Çetinbaş “Meme Küçültme Ameliyatı” hakkında bilgilendirmede bulundu

Dr. Çetinbaş, yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi: “Meme küçültme ameliyatı, göğüslerin boyutunu küçültüp yeniden şekillendirmek için uygulanan cerrahi bir prosedürdür.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme Küçültme Ameliyatı (Reduction Mammaplasty) estetik göğüs ameliyatları içerisinde temelde göğüs dikleştirme ameliyatlarına çok yakın bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatının (reduction mammaplasty) tek farkı bu ameliyatta meme dikleştirilirken memenin içerisindeki bezlerden ve yağlardan bir kısmı ve bir miktar deri de alınarak yapılmasıdır. Böylece meme hem küçülür hem de şekli düzeltilir.

Meme küçültme ameliyatı neden yapılır?

Meme küçültme ameliyatı göğüslerin büyüklüğünü, ağırlığını, sıkılığını ve şeklini değiştirmek amacıyla yapılır. Meme küçültme ameliyatı, standartların dışında büyük memelerin oluşturacağı sağlık sorunların önüne geçebilmek içinde yapılabilmektedir. Meme küçültme ameliyatından sonra aşağıdaki sorunların ortadan kalktığı gözlemlenmiştir:

 • Ağrı kesici ilaçlar gerektiren kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı
 • Omuz ve boyundaki ağırlık nedeniyle kollarda uyuşma ve belli kol hareketlerinde ağrı
 • Göğüs altlarında kronik döküntü veya cilt tahrişi; pişik, mantar vb. cilt sorunları
 • Sinirlerin zedelenmesi veya hasar görmesi sonucu sinir ağrısı (nevralji)
 • Fiziksel aktivite kısıtlılığı, spor yapmada güçlük çekme
 • Kamburluk, yan duruş gibi iskelet yapı bozuklukları
 • Göğüs duvarında baskı ve sıkışma hissi
 • Fıtıklaşmış disk
 • Sürekli baş ağrısı
 • Sütyen kullanımında ve uygun giysi bulmada zorluk
 • Büyük göğüs kaynaklı psiko-sosyal sorunlar

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Her iki memenin altına genellikle çapa şeklinde kesi uygulanır. Memelerin boyutunu küçültmek için fazla meme dokusu, yağ ve deri alınır. Memeler yeniden şekillendirilip meme ucu ve areola yeniden konumlandırılır. Meme başı ve areola genelde memeye bağlı kalır ancak göğüsler çok büyükse çıkartılıp uygun pozisyonda tekrar yerleştirilmesi gerekebilir.

Göğüsler arasındaki simetri korunur veya asimetri sorunu varsa düzeltilir. İşlem tamamlandıktan sonra kesiler dikilip üzerine gazlı bez yerleştirilir ve göğüsler elastik bir bandajla sarılır. Ardından özel bir cerrahi sütyenle desteklenir.

Bazı durumlarda fazla kan ve sıvıyı boşaltmak için her iki kolun altına drenaj tüpleri takılabilir.

Ameliyat ortalama 3-5 saat sürer. Enfeksiyon ve ağrı riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilir.1-2 gün hastanede kalmak gerekebilir. Eğer çözülebilir dikiş kullanılmadıysa 1-2 hafta sonra dikişleri almak ve kontrol için doktordan takip randevuları alınır.

Kimler meme küçültme ameliyatı yaptırabilir?

Sağlığı yerinde her yaştaki kadına uygulanabilir. 18 yaş öncesi yapılan ameliyatlarda ileriki dönemlerde ikinci bir ameliyat ihtiyacı doğabilir. Bu nedenle 18 yaş sonrası bu ameliyatın yapılması önerilmektedir. Diyet yaparak kilo vermeyi planlayanlara ameliyat kararlarını ertelemeleri önerilir. Öte yandan jinekomasti sorunu olan erkeklere uygulanabilir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.