‘İhracata İlk Adım’ projesi hayata geçti

‘İhracata İlk Adım’ projesi hayata geçti
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.05.2023
A+
A-

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), henüz ihracat yapmamış KOBİ’lerin ihracata başlaması, ihracat yapan firmaların ise daha etkin şekilde bunu sürdürebilmesi adına bir “İhracata ilk adım” projesini hayata geçirdi. Hazırlanan proje kapsamında Oda, üyelerinin dış pazarlara açılmasına öncülük edecek, rekabet ve ihracat yetkinliklerini arttırmaya katkı sunacak

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyelerini adına yürüttüğü çalışmalara bir yenisini  daha ekledi. Üyelerinin  kendilerini daha fazla geliştirebilmeleri, rekabet gücünü daha kurumsal bir hale getirebilmeleri ve uluslararası pazarda kendilerini daha fazla gösterebilmeleri adına planlanan “İhracata ilk adım” projesi hayata geçirildi. Odanın Dış İlişkiler ve Proje Birimi Yöneticisi Veysel Dönmez, Birim Uzmanları Nigar Şerifoğlu ile Ceren Kahraman Dalgıç ve İhracat Danışmanı Ali İhsan Özeroğlu, detaylarını, atılacak adımları belirlediği proje için üyelerle görüşmeler başladı.

PROJE HEDEFLERİ

İhracata İlk Adım projesi kapsamında hazırlanan ilk rapor, Oda Yönetim Kuruluna sunuldu. Proje hedeflerinin ve izlenecek yol haritasının adım adım anlatıldığı sunumda İhracat ekibi, “Güçlü sanayisinin yanı sıra ara ürün ve endüstriyel ürün alanında da birçok önemli firmamız yer alıyor. Bazı üyelerimiz dış pazara açılma konusunda tedirginlikler yaşıyor olabilir. İstese dahi tereddüt içerisinde olması “ilk adım” çekincesi yaşaması doğal bir durum. Bizler burada bu tereddütleri sıfıra indirmek için, ihracatını başlatmış olan üyelerimizin ise daha kurumsal bir şekilde yollarına devam etmeleri adına güzel bir yola çıkıyoruz. İhracata ilk adım projesi kapsamında oluşturduğumuz yol haritası kapsamında hedeflerimizi de adım adım gidecek şekilde belirledik. Bu kapsamda; Üyelerimiz için uluslararasılaşma eylemi başlatmak, KOBİ’lerimizin dış pazarlara açılmasına öncülük etmek ve kurumsallaşmasına katkı sağlamak, rekabet yeteneklerini arttırmak ilk adımlarımız olacak. Üyelerimizi  etkin fuar yöntemi konusunda bilgilendireceğiz. Hedef pazar seçiminde tercihleri kendilerine sunacağız. Tabii yine bu çerçeve içerisinde Dış Ticaret Teşvikleri konusunda bilgilendirmelerimiz, ihracat yetkinliklerini arttırmak, ihracat planlarının hazırlanmasına katkı sunmak adına çalışmalarımız, yol haritamız doğrultusunda devam edecek. İş insanlarımıza uluslararası kültürel farklılıklar bilinci kazandırarak ise yine programımızın önemli maddeleri arasında yer alıyor.” İfadelerine yer verildi.

YABANCI ORTAKLIK PERSPEKTİFİ KAZANDIRILACAK

Proje aşamalarını açıklamaya devam eden birim, “Üyelerimizin global pazarda temsil yeteneklerini arttırmalarını istiyoruz. Kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri, doğru iletişim stratejileri belirmeleri önemli birer unsur. İş insanlarımıza işbirliği ve yabancı ortaklık perspektifi kazandırmak istiyoruz. Çerkezköy KOBİ Uluslararası daimi sergisi planını da bir yandan oluşturmamız önemli olacaktır. Öte yandan yurt dışı alım heyetlerini ilçemize getirmek, yurt dışı satım heyetleri oluşturarak hedef pazar ziyaretlerinde bulunmamız önemli bir unsur. Finansal kümeleşme ile yurtdışı güçlü açılımlar gerçekleştireceğiz. Üniversiteler ve yabancı misyon şefleri ile görüşüp, akademik çalışmaların desteğini de her zaman alçağız. Etkinlikler düzenlemek yurtdışı açılımlara kolaylaştırıcı rol oynamak ve bu konular üzerinde eğitimlerimizi de sürdüreceğiz.” dedi.

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.