Dünya Su Günü’nde su tasarrufu çağrısı

Dünya Su Günü’nde su tasarrufu çağrısı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 23.03.2023
A+
A-

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin bağlı kuruluşu olan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) tarafından 22 Mart Dünya Günü dolayısıyla organize edilen ‘Su’ temalı konferans Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda geniş çaplı katılımla gerçekleştirildi

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, suyun önemini vurgu yaparak, TESKİ’nin su tasarrufu konusunda yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Daha sonra kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, su kaynaklarını korumanın ve suyun tasarruflu kullanılmasının büyük önem taşıdığını belirterek,  “Hem yüzeysel hem de yeraltı su kaynaklarındaki azalma, su kıtlığı tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bu durum suyu tasarruflu ve verimli kullanılmasını zorunlu hale getiriyor. Su tüm canlıların en temel yaşam kaynaklarından biridir. Yaşamın devamlılığı, su kaynaklarının varlığına bağlıdır. İnsanoğlunun tarih boyunca uğruna savaş verdikleri su, varlığıyla uygarlıklarının yükselişine zemin hazırlamış; yokluğuyla ise uygarlıkların yok oluşuna neden olmuştur. Böylesine varoluşsal öneme sahip su kaynakları en verimli şekilde kullanılmalıdır. Suyun doğru yönetimi, ancak tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirilebilir. Tarımsal sulamada tasarruf sağlayan yöntemlerin uygulanması, yağmur sularının bahçe sulamada kullanımı, sanayide az su kullanılan teknolojilerin yaygınlaştırılması ve suyun yeniden kullanımının sağlanması önem taşımaktadır. Aynı şekilde su kaynaklarının kalitesi ve ekolojik özellikleri korunmasına imkan sağlayacak çevresel hedeflere ulaşmak önceliklerimiz arasındadır. Gelecek nesillerin su ihtiyacını düşünerek hareket etmeli ve gereken duyarlılığı hep birlikte göstermeliyiz.” dedi.

Konuşmaların ardından karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan konferansa katılan tüm paydaşlar tarafından suyun gelecek için taşıdığı öneme ve tasarrufa vurgu yapıldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.