Down Sendromlu Fotoğraf Sanatçısı kişisel fotoğraf sergisini açtı

Down Sendromlu Fotoğraf Sanatçısı kişisel fotoğraf sergisini açtı
Yayınlama: 18.03.2024
A+
A-

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile Trakya Down Sendromlu ve Özel Gereksinimli Bireyler Derneği iş birliğiyle Türkiye’nin ilk Down Sendromlu Fotoğraf Sanatçısı Volkan Niyazi Madaslı’nın “+1 Duvarlar” adlı 4. kişisel fotoğraf sergisi düzenlendi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Yılmaz İçöz Sahnesi önünde bulunan fuaye alanında gerçekleştirilen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Özel gereksinimli bireylerin eğitimini aldıkları işaret dili ile İstiklal Marşı’nı okuduğu ve halk oyunu gösterisi sergilediği programda,  Fotoğraf Sanatçısı Volkan Niyazi Madaslı ve Fotoğrafçılık Eğitmeni Gılcan Mete Delibay, sergi hakkındaki duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Trakya Down Sendromlu ve Özel Gereksinimli Bireyler Derneği Kurucu Başkanı ve mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Metin Özen de yaptığı konuşmada, serginin önemine vurgu yaparak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

 “TÜM ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERİMİZ İÇİN ENGELSİZ BİR DÜNYA; SAĞLIKLI, MUTLU VE HUZURLU BİR YAŞAM DİLİYORUM”

Down sendromunun bir hastalık değil genetik bir farklılık olduğunu ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Down sendromu, genetik bir düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması sonucunda ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Down sendromlu çocuklar iyi bir eğitimle normal birey şeklinde hayatlarını sürdürebilirler. İmkân tanındığında meslek edinebilirler. Down sendromlu Fotoğraf Sanatçımız Volkan Niyazi Madaslı da bunun canlı bir örneğidir. Fotoğraf sanatına gönül veren Volkan Niyazi Madaslı, birbirinden güzel görüntü ve anları fotoğraflaştırdı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Trakya Down Sendromu ve Özel Gereksinimli Bireyler Derneği iş birliğiyle Volkan Niyazi Madaslı 4. Kişisel Fotoğraf Sergisi düzenlemekten dolayı kıvanç duyuyoruz. Başarısı, azmi ve çalışkanlığıyla örnek olan Volkan Niyazi Madaslı’yı tebrik ediyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, Down sendromlu bireylerimiz de dâhil olmak üzere tüm özel gereksinimli bireylerimizin yanında olduk. Hizmet süreçlerimizde partnerimiz olan sivil toplum kuruluşlarımıza ve gönüllülerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tüm özel gereksinimli bireylerimiz için engelsiz bir dünya; sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.” şeklinde konuştu.

Duygu dolu anların yaşandığı sergide özel gereksinimli bireyler, Fotoğraf Sanatçısı Volkan Niyazi Madaslı’nın birbirinden güzel eserlerini tek tek şövalelere yerleştirdiler. Kurdele kesilerek açılışı yapılan sergi, 1 hafta boyunca vatandaşların ziyaretine açık olacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.