Cüneyt Yüksel ‘ibretialem’ oldu

Cüneyt Yüksel ‘ibretialem’ oldu
Yayınlama: 15.08.2023
A+
A-

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in, Melek Mosso konserinin ardından görevden el çektirilmesiyle birlikte ülke çapında pek çok muhalif sanatçının konseri AKP’li belediyeler, kaymakamlıklar ve valiliklerce iptal edildi

Hatırlanacağı üzere AKP’li Süleymanpaşa Belediyesi Kiraz Festivali kapsamında Melek Mosso konseri düzenlemiş ve bu konserin ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel görevden el çektirilmişti.

Yüksel’in ibretialem olarak görevden alınmasının ardından üzerlerindeki baskı iyiden iyiye artan diğer AKP’li belediyeler, kaymakamlıklar ve valilikler de koltuklarından olmamak adına muhalif sanatçıların konserlerini tek tek iptal etmeye başladılar.

Gerek koltuğu kaybetme korkusuyla, gerekse gericilerin baskılarıyla konser ve etkinlikleri bir bir iptal eden yöneticiler, AKP’li çevrelerin gözüne girerken; muhalif kanadın ise tepkisiyle karşılaşıyor.

İPTAL EDİLEN BAZI ETKİNLİKLER

Fethiye Belediyesi’nin destekleriyle 1-2-3-4 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan Milyon Fest Fethiye, Muğla Valiliği tarafından iptal edildi. Milyon Fest Fethiye’ye bu sene 16 sanatçının katılımı planlanmıştı.

Günler önce biletleri satışa çıkan ve 2005 yılından beri düzenlenen festival, Burhaniye Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Yayımlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması amacıyla uygun görülmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Eskişehir Valiliği’nin 15 gün süreyle açık alanlardaki etkinlikleri yasaklaması nedeniyle 12-15 Mayıs’ta yapılması planlanan Anadolu Fest, ilk olarak 9-12 Haziran’a ertelendi. Festival, erteleme kararının ardından Eskişehir’de Valilik tarafından ‘terör örgütlerinin eylem hazırlığı içinde bulunması’ gerekçe gösterilerek yasaklandı. Anadolu Fest’in organizatörleri, festivali 9-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirmek üzere yaptıkları çalışmaların sonuçsuz kaldığını duyurdu.

Manga’dan Emre Aydın’a, Pinhani’den İlkay Akkaya’ya, Ogün Sanlısoy’dan Niyazi Koyuncu’ya kadar birçok sanatçıyı dinleyicilerle buluşturmaya hazırlanan ve Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde 28-31 Temmuz tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenecek müzik festivali, ilçe kaymakamlığı tarafından iptal edildi.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, Tunceli Valiliği’nin aldığı yasak kararları nedeniyle festivali iptal etti.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından düzenlenen Kazdağı Ekoloji Festivali, Balıkesir Valiliği Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu’nun 27.06.2022 tarih ve 2022/2 sayılı kararı gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Bu yıl yapımını İmroz Eğitim ve Kültür Derneği’nin üstlendiği, her yıl 14-16 Ağustos’ta düzenlenen Gökçeada Meryem Ana Panayırı iptal edildi. Gerekli izinlerin alındığı panayırın iptal edilmesinin gerekçesi CİMER’e gelen şikayetler oldu.

11 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda yapılacağı açıklanan konserin neden iptal edildiğine dair bir açıklama yapılmadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Başkent Kültür Yolu Festivali’nde sahne alacak Güney Koreli Mirae konseri, grubun ”eşcinselliği yaymayı misyon edindikleri” iddiasıyla hedef gösterildi. Konser, tepkilerin ardından iptal edildi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.