Çölyak hastalarına gıda desteği sürüyor

Çölyak hastalarına gıda desteği sürüyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.05.2023
A+
A-

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi çölyak hastalarına glütensiz gıda paketi destek programı ile destek olmaya devam ediyor. 2015 yılından itibaren devam eden proje kapsamında tüm ilçelerimiz kapsamında 230 çölyak hastasına glütensiz gıda destek paketleri ulaştırılıyor

PAKETLER 230 ÇÖLYAK HASTASINA DÜZENLİ OLARAK ULAŞTIRILIYOR

2015 yılında başlayan proje ve piyasada zor bulunan, yüksek fiyatlara satılan glütensiz gıda ürünlerinden oluşturulan temel gıda ihtiyaç paketlerinin dağıtımı, 2023 yılı itibari ile Süleymanpaşa ilçesi ve diğer ilçelerde olmak üzere toplam 230 çölyak hastasına düzenli olarak ulaştırılıyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 Mayıs Dünya Çölyak Farkındalık Günü’ne destek olmak ve farkındalık yaratmak amacıyla glütensiz özel gıdalardan oluşan bir çanta hazırlanarak Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı personeli aracılıyla çölyak hastalarına ulaştırıldı. Fiyatının yüksek oluşu ve temin edilmesinin zorluğu nedeniyle, çölyak hastalarının glütensiz gıdalara ulaşımına bir nebze olsa da katkı sağlamak için hayata geçirilen proje ile çölyak hastaları her ay düzenli olarak glütensiz temel gıda paketlerine kolaylıkla ulaşabiliyor.

BAŞKAN KADİR ALBAYRAK, “BU ÇALIŞMAMIZ SAYESİNDE VATANDAŞLARIMIZ FİYATI YÜKSEK VE TEMİNİ ZOR OLAN BU ÜRÜNLERE RAHAT BİR ŞEKİLDE ERİŞEBİLİYOR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Büyükşehir Belediyesi olarak toplumun tüm kesimlerini kapsayan hizmet yelpazemizle, ayrım gözetmeksizin her kesimden vatandaşımıza hizmet vermeyi amaçlayan bir çalışma prensibine sahibiz. Özel durumlarından dolayı ömür boyu özel bir diyet programı yapmak durumunda olan çölyak hastalarımıza, 2015 yılından itibaren piyasada zor bulunan ve yüksek fiyatlara satılan glütensiz ürünlerin bulunduğu paketlerimizle destek oluyoruz.  Bu çalışmamız sayesinde vatandaşlarımız hem temini zor olan hem de yüksek fiyatlarla satılan bu ürünlere rahat bir şekilde erişebiliyorlar. Vatandaşlarımız ve Tekirdağ için tüm hızımızla çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Çölyak Nedir?

Çölyak, bağışıklık sistemine bağlı sindirim sistemini ilgilendiren bir hastalık olup, hasta kişilerde buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan glüten isimli bir proteinin ince bağırsakta parçalanamamasından meydana gelen bir emilim bozukluğu hastalığıdır. Tedavisi ömür boyu glütensiz diyettir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.