Çerkezköy Andon Arakelyan Kent Kütüphanesi hizmete açıldı

Çerkezköy Andon Arakelyan Kent Kütüphanesi hizmete açıldı
Yayınlama: 20.07.2023
A+
A-

Sarbak Metal Tic. ve San. A.Ş. tarafından hayırsever iş insanı merhum Andon Arakelyan adına Vatan Size Minnettardır Anıtı yanında yapılan Kent Kütüphanesi düzenlenen törenle Çerkezköy halkının hizmetine açıldı

Kent Kütüphanesi’nin açılış törenine CHP Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Kaymakam Vekili ve Kapaklı Kaymakamı Bayram Sağır, Belediye Başkanımız Vahap Akay, CHP Tekirdağ İl Başkanı Volkan Nallar, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, siyasi parti temsilcileri, Meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar, gaziler, Andon Arakelyan’ın ailesi, Sarbak Metal çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÇOK KIYMETLİ BİR ESER

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sarbak Kayra ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Kantay’ın konuşması ile devam etti. Kantay, “Andon Arakelyan’ın vasiyeti gereği bölgemize bu müstesna eseri kazandırmış olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelen bu yılda ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bilime, bilgiye, okumaya olan hassasiyetini bir sonraki nesle taşımak için bu eserin çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“ANDON ARAKELYAN OKUMAYI ÇOK SEVERDİ”

Açılış töreni, merhum Andon Arakelyan’ın eşi Alev Arakelyan’ın konuşması ile devam etti. Andon Arakelyan’ın gençliğinde okumaya fırsatı olmadığına dikkat çeken Alev Arakelyan, “Ama eğitime karşı, okumaya karşı çok büyük hevesi vardı. Eğitime gönül veren birisiydi. Okumak onun için çok değerliydi. Okumayı çok seviyordu. Kitapları karşılaştırmalı okurdu. Karşılaştırıp araştırıyordu. Okuduğu kitapların bir kısmını da buraya getireceğim. Eminim böyle bir eser ortaya çıktığı için çok gururlanırdı. Onun ruhuna biz gururlanıyoruz. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum, şeref verdiniz. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

“HİZMETLER DEVAM EDECEKTİR”

Alev Arakelyan’ın ardından kısa bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, “Her biri birer kültür hazinesi olan binlerce kitabın yer aldığı bu kütüphaneyi yaptırmak insanımıza, kentimize ve ülkemize yapılan en büyük yatırımlardan birisidir. Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay ile kütüphaneyi Çerkezköy’e kazandıran Arakelyan ailesini tebrik ediyorum. Bu hizmetler ilçede devam edecektir. Bundan sonra da Çerkezköy’de sizlerle sık sık bir araya geleceğiz. Hizmet süremizin sonuna geldikçe yaptığımız çalışmaların açılışlarını hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

KIZ ÇOCUKLARIMIZI EĞİTİME DAHA FAZLA KATMALIYIZ

Program, CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar’ın konuşması ile devam etti. “Keşke rahmetli Andon Beyde burada olsaydı. Bu güzel açılışı ve kalabalığı görebilseydi” diyerek konuşmasına başlayan Nurten Yontar, “Emin olun bu kütüphanede kitap alan her çocuk, her bir satırını okuduğunda onun ruhuna değecektir. Çocuklarımıza, gençlerimize yapılan her yatırım, ülkemizin geleceğine yapılan yatırımlardır. Bugün Milli Eğitim Bakanı kız öğrenci okullarından bahsederken, burada bizim bir kütüphane açmamız, ilçemize artı değer katmaktadır. Çocuklarımızın arasında kız-erkek ayrımı olmaz, karma eğitim şarttır. Sadece kız çocuğu, sadece erkek çocuğu diye toplumu ayırırsak hiçbir yere gelemeyiz. Özellikle kız çocuklarımızı eğitime daha fazla katmalıyız. Anaokulu eğitimine de önem vermeliyiz. Bu yatırımı Çerkezköy’e kazandıran Arakelyan ailesine ve Sarbak Kayra ve Eğitim Vakfı’na teşekkür ediyorum. İyi ki böyle vakıflarımız ve böyle iş insanlarımız var” dedi.

EĞİTİM BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Programda konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise, “Son günlerde Milli Eğitimde kız ve erkek çocukların ayrı eğitim alması ile ilgili gündeme gelen önerileri gördükçe içimiz cız ediyor. Ulu önder bize bu ülkeyi bu şekilde emanet etmemişti. Bu söylemlerle ulu önderimizin kemiklerini sızlatıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kız çocuklarına verdiği önemi hepimiz biliyoruz. Bu ülkenin böyle birikimlere, böyle insanlara, böyle ailelere ihtiyacı var. Aydınlanmanın ışığısınız, aydınlanmanın yolusunuz. Bu konuda vermiş olduğunuz destek için teşekkür ediyorum. Andon beyin ruhu şad olsun. Yaptığınız kütüphaneyi hep beraber açacağız. Eğitim bizim için çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah Arakelyan ailesinin son tesisi olmaz. Sizlerden Çerkezköy’e daha çok güzel hizmetler bekliyoruz. Buraya bir kreş yaparsak çok güzel olur. Bize düşen bir görev varsa biz de elimizden geleni yaparız. Çerkezköy’e yakışır” diye konuştu.

BU KÜTÜPHANENİN GÜZEL BİR HİKAYESİ VAR

Açılış töreni Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşması ile devam etti. “Çerkezköy’e dair hizmetlerimiz, kentimizin Tekirdağ’daki kıymetinin artması için vermiş olduğumuz mücadele, bu bölge adına yaptığımız çalışmalar gün yüzüne çıkıyor” diyerek konuşmasına başlayan Başkanımız Akay, “Çok ciddi altyapı, üstyapı çalışmaları yaptık. Bugün yapılan bu güzel kütüphanenin bir hikayesi var. Dolayısıyla yaptığımız altyapı, üstyapı çalışmalarının çok ötesinde, çok ilerisinde, büyük önem ve hassasiyetle bir mirasın ortaya çıkmasından büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Sarbak Metal tarafından Kızılpınar’da yapılan Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin temel atma aşamasında Andon Arakelyan ile tanışma fırsatım oldu. İyi ki Andon abiyle o tarihlerde tanışmışım. Keşke daha önce tanışsaydım. İnsani duyguları çok yüksek, vatanına, milletine, bayrağına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gönülden bağlı bir insandı. Maalesef şu anda aramızda yok. Biliyorum ve inanıyorum ki bizi bir yerlerden görüyor. Bugün onun eseri, onun mirası burada” ifadelerini kullandı.ÇERKEZKÖY İÇİN TEKİRDAĞ İÇİN ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Kent Kütüphanesi’nin yapım aşamasından da bahseden Başkan Akay, “Buradan Andon Arakelyan ağabeyime şükran duygularımı ifade ediyorum. Allah nur içinde yatırsın. Bunu miras kabul ederek, bu yatırımı bugünlere getiren Sarbak Metal yönetimine, eşine ve ailesine saygılarımı, şükranlarımı sunuyorum. Çerkezköy her geçen gün büyüyen, gelişen, genç nüfusuyla birlikte Tekirdağ’a göç veren bir ilçe. Büyümemiz devam edecektir. 2 katlı yaklaşık 910 metrekare alanda, herkesin beğeneceği, beğeniyle anlatacağı bir proje ortaya çıktı. Bu kütüphane Çerkezköy’ün gençlerine ve çocuklarına hizmet edecek. Burada kitap okuyan çocuklar ay yıldızlı Türk bayrağı altında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde geleceğe emin adımlarla yürüyecektir. Andon ağabey tam da bunları isterdi. Ve tamda bunlar bugün burada can buldu. Bugüne kadar bu emekleri ortaya koyan herkese şükranlarımı sunuyorum. Biz Çerkezköy için, Tekirdağ için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda kazananları, bu toprakları unutmayanları da minnetle her an yad etmeye devam edeceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmasının ardından Kent Kütüphanesi’nin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra protokol üyeleri ve davetliler kent kütüphanesini gezdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.