“Amaç müşterek projelere imza atmak”

“Amaç müşterek projelere imza atmak”
Yayınlama: 16.09.2015
A+
A-

Ulm Ticaret Odası (IHK) ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)  arasındaki ilişkileri ilerletme, Ulm ve Çerkezköy’de faaliyet gösteren şirketler arasındaki ekonomik işbirliğinin ve ticari ilişkilerin en uygun surette gelişimini teşvik etme amacıyla imzalanacak protokol öncesinde Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticileri ÇTSO’yu ziyaret etti.
TÜRK ALMAN ÇTSO ZİYARET (5)TÜRK VE ALMAN İŞ ADAMLARI BİR ARAYA GELDİ
Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi Jan Nöther, 1 Ekim’de ÇTSO ile ULM Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanacak işbirliği protokolü öncesinde Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ÇTSO) ziyaret etti. Her iki odanın tanıtımının yapıldığı ve sunumların gerçekleştirildiği ziyarette konuşan ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker, Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın, iki ülke arasındaki ilişkilerde en önemli temsilci olduğuna dikkat çekerek “Bu sebeple protokolden önce bölgemizi tanımanız için sizleri Odamızda ağırlamak istedik. Ziyaretin her iki tarafın da birbirini tanıması açısından çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Amacımız, imzalanan protokolle birlikte müşterek projelere imza atmak” dedi.
EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE TİCARİ İLİŞKİLER
Ulm Ticaret Odası (IHK) ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)  arasındaki ilişkileri ilerletme, Ulm ve Çerkezköy’de faaliyet gösteren şirketler arasındaki ekonomik işbirliğinin ve ticari ilişkilerin en uygun surette gelişimini teşvik etme amacıyla imzalanacak protokol öncesinde Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticileri ÇTSO’yu ziyaret etti. 15 Eylül Salı günü gerçekleştirilen ve bölgede faaliyet gösteren Alman menşeli firmaların temsilcilerinin de yer aldığı programda Jan Nöther’e, Kamu ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Ümmühan Dericioğlu ve Üyelik İlişkileri Bölüm Müdürü Aydın Özyılmaz eşlik ederken, heyeti ÇTSO Yönetimi karşıladı. Programa ayrıca, Avrupa Serbest Bölgesi ile Asyaport’un temsilcileri de katıldı.
TÜRK ALMAN ÇTSO ZİYARET (1)ULUSLARARASI İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ
Ziyarette ilk konuşmayı ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker yaptı. Göreve geldiklerinden bu güne, kurumsal işleri düzene soktuktan sonra enternasyonel bazda girişimlerde bulunmak amacıyla çalışmalara başladıklarını dile getiren Ülker, Jan Nöther ile ilk kontaklarının geçtiğimiz yıl gerçekleştiğini hatırlatarak, “Ulm Ticaret ve Sanayi Odası’nda 17 Haziran’da gerçekleşen Türkiye Tanıtım Günü’nde kendisinden bizim bölgemiz hakkında da bilgi vermesini rica etmiştim. Ulm’le ilk ilişkilerimiz de ULM Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olan Türk bir iş adamı vasıtasıyla olmuştu” dedi.
1 EKİM’DE PROTOKOL İMZALANACAK
Amaçlarının, iki oda arasındaki ilişkileri geliştirmek, iktisadi ilişkileri daha ileri taşımak ve müşterek projelere imza atmak olduğunu kaydeden Ülker, “Bu amaçla 13 Şubat 2014’te, odayı yakından tanımak ve oluşturulacak iş birliğinin detaylarını görüşmek üzere Ulm Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettik” diye konuştu. Ülker, tüm bunların meyvesi olarak 1 Ekim 2015’te ÇTSO ile Ulm Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliği protokolü imzalanacağı bilgisini verirken, bu ziyaretin çok yararlı olduğunu vurgulayarak, “Amacımız, çeşitli projeleri ortak bir şekilde hayata geçirmek. Bunlardan en önemlileri, KOBİ’lerde verimliliği arttırmak ve mesleki eğitimde dual sistemin pilot bölge olarak burada başlatılması” ifadelerini kullandı.
TÜRK ALMAN ÇTSO ZİYARET (3)ZİYARETİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ
Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın, iki ülke arasındaki ilişkilerde en önemli temsilci olduğuna dikkat çeken Ülker, “Bu sebeple protokolden önce bölgemizi tanımanız için sizleri Odamızda ağırlamak istedik. Yoğun programınıza rağmen bizi kırmadınız ve davetimizi kabul ettiniz. Sizlere teşekkür ediyoruz. Bu ziyaretle ayrıca sizlerin beklentileri hakkında bilgi sahibi olacağız” şeklinde konuştu.
ODALARIN VE FİRMALARIN SUNUMU YAPILDI
Ülker’in konuşmasının ardından ÇTSO Meclis Üyesi ve aynı zamanda Dış İlişkiler Komisyon Başkan Yardımcısı Mehmet Savaş, katılımcılara ÇTSO ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Ziyarette ayrıca, ÇTSO Meclis Üyesi ve aynı zamanda Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Muharrem Yamaç tarafından BSH Çerkezköy tesisleri hakkında bilgi verilirken, Yamaç Türkiye’nin potansiyelinin Alman firmalar tarafından değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti. BSH Sunumu sonrasında, Avrupa Serbest Bölgesi yetkilileri de bölge ile ilgili bir sunum yaptı.
TÜRK ALMAN ÇTSO ZİYARET (2)ALMAN YATIRIMCILARI TÜRKİYE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARINDA DESTEKLİYORUZ
Programda son sunumu Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Jan Nöther yaptı. Oda ve çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendiren Nöther, Alman ekonomisinin Türkiye’deki resmi temsilcileri olduklarını ifade etti. Sürekli olarak hem Alman hem de Türk yatırımcılarla temasta olduğunu kaydeden Nöther, mevcutta 840 üyelerinin olduğunu ve bu sayıyı arttırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Alman yatırımcıları Türkiye ile ilgili çalışmalarında he adımda desteklediklerini vurgulayan Nöther, özellikle Uzakdoğu ile ilgili örnekler verirken, alman firmalar için Türkiye’nin öneminin fazla olduğunu söyledi. Jan Nöther, geçtiğimiz yıl Alman yatırımcılarla yaptıkları anketlerin bilgilerini de katılımcılarla paylaşırken, yatırımcıların yüzde 80’inin Türkiye’den çok memnunuz ve memnunuz cevabı verdiğini kaydetti.
TÜRKİYE REKABETTE GERİ KALMAMALI
Nöther sunumunda, geçtiğimiz hafta Bulgaristan’da düzenlenen ve Avrupa’daki dış ticaret odalarının katıldığı toplantıya da değindi. 25 dış ticaret odasının toplantıda durum analizi yaptığını belirten Nöther, özellikle Sanayi 4.0 üzerinde durduklarını ifade ederken, bu konunun yatırım bazında çok önemli bir konu olduğunun altını çizerek, “Son gelişmeler sanayiyi değiştirecek nitelikte. Bulgaristan bununla ilgili önemli adımlar attı. İleride ‘En iyi kim üretecek’ değil, ‘En iyi kaliteyi kim daha hızlı üretecek’ noktası önemli. Türkiye’nin de rekabette geri kalmaması için bu anlamda ilerleme kaydetmesi gerekiyor” diye konuştu.
TÜRK ALMAN ÇTSO ZİYARET (4)ÇOSB ZİYARET EDİLDİ
Nöther’in sunumu sonrasında, ÇTSO Yönetimi ve Alman Türk Ticaret Sanayi Odası yetkilileri Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederken, heyeti ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ve Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan karşıladı. ÇOSB Tanıtım filminin izlenmesinin ardından ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker ve Alman Türk Ticaret Sanayi Odası Genel Sekreteri Jan Nöther, protokolle ilgili olarak Sözdinler’e bilgi verirken, Nöther sanayi bölgelerinin önemine değinen bir konuşma yaptı.
HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
Mesleki eğitim ve ortak yapılabilecek projeler ile ilgili karşılıklı fikir alışverişi sonrasında, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sözdinler her türlü projede işbirliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi. Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti, öğlen yemeği sonrasında ziyaretlerini tamamladı.
 
 
 
 
HABER MERKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.