Afet acil durum tatbikatı yapıldı

Afet acil durum tatbikatı yapıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.04.2023
A+
A-

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeline yönelik,  olası afet durumlarına karşı hazırlıklı olunması, yaşanabilecek yaralanmaların azaltılması ve can kayıplarının önlenmesi amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binasında “Deprem, Yangın, Arama Kurtarma ve Tahliye” tatbikatı gerçekleştirdi

İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmalarını kurulduğu ilk günden itibaren büyük bir titizlikle yürüten Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, İşyerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerinde belirtilen sorumluluklarını hassasiyetle yerine getirmeye devam ediyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda 2015 yılından itibaren tüm personelinin İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri ile bilgilendirmesinin yanında yılda en az bir kez yaptığı acil durum tatbikatları ile de ilkyardım, yangın, arama-kurtarma ve koruma ekiplerinin çalışmalarda aktif olarak rol almasını sağlayarak olası bir afete karşı hazırlıklı olunmasını sağlıyor.

TATBİKATTA 1100 PERSONEL YER ALDI

İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleşen tatbikatta, Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ İş Sağlığı ve Güvenliği çalışanları, Belediye Şirketlerinin iş sağlığı ve güvenliği ekipleri ile Büyükşehir bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına katılan personel aktif olarak rol aldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Ekipleri ile 112 Acil Çağrı Merkezi Ambulans hizmetlerinin de katılım sağladığı tatbikatta oluşturulan senaryo gereği farklı katlarda yaralanan dört ayrı çalışana belediye bünyesindeki işyeri hekimi, işyeri hemşiresi, acil tıp teknisyeni ve ilkyardım ekipleri tarafından ilk müdahaleleri yapılarak Acil Durum Toplanma Merkezinde ambulans ekiplerine teslim edildi. Yaklaşık 1100 çalışanın başarılı bir şekilde tahliyesinin sağlandığı tatbikatta, hizmet binası ön hasar tespit ekibi tarafından bina içinde gerekli kontroller tamamlanarak Acil Durum Koordinatörü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal’a bilgi verildi.

Toplanma Merkezinde Acil Durum Koordinatörü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal tarafından çalışanlara ‘Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ çalışanları, Ana Hizmet Binası tatbikatımız başarıyla sonuçlanmıştır. Senaryo gereği 3 katımızda arama kurtarma ve ilkyardım faaliyetleri gerçekleştirilmiştir, Acil Durum Ekipleri müdahalesi sonrası çalışanlar toplanma merkezine getirilmiştir. -1. katta akaryakıt kaynaklı jeneratör yangınına itfaiye eri çalışanlarımız tarafından müdahale edilmiştir. Hizmet binası ön hasar tespit ekibi tarafından kontroller tamamlanmıştır. Çalışma ofislerine birimlerimiz sırayla giriş yapabilirler. Bu tür afetlere ne zaman ve nerede karşılaşacağımız bilinemediği için her an hazırlıklı olmamızda fayda var diye düşünüyorum.” anonsunu yaptı.  Duyuru yapıldıktan sonra personel tekrar çalışma alanlarına dönmesi için yönlendirildi.

Hizmet Binasında gerçekleştirilen tatbikat ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak deprem ve olası bir afete karşı hazırlık çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Yapılan tüm çalışmalar ile olası bir afet sonrasında can ve mal kaybını en düşük seviyeye indirmeyi hedefliyoruz. Tekirdağ deprem bölgesinde yer alıyor. Bu nedenle hem olası bir deprem anında yapılacaklar, hem öncesinde alınacak önlemlere hem de olası bir afet sonrasında yapılacaklara çok önem veriyoruz. Bu kapsamda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak olası bir afet karşısında yapmamız gerekenleri gerçekleştirdiğimiz tatbikatla uyguladık. Olası bir afet anında ve sonrasındaki bina tahliyesinde yapılacakları mevzuata uygun biçimde gerçekleştirdik. Bu tür çalışmalar afetlerde yapmamız gerekenleri daha seri ve soğukkanlı uygulayabilmemiz için son derece önemlidir. Bugün burada gerçekleştirmiş olduğumuz tatbikatımız başarı ile tamamlanmış, görevli ekiplerimiz Büyükşehir ve TESKİ personelimizin kurallara uygun bir şekilde binadan tahliyesini sağlamıştır.” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.