MISRA ÖZ SEL’DEN BAKAN’A SORULAR

MISRA ÖZ SEL’DEN BAKAN’A SORULAR
Yayınlama: 03.12.2019
A+
A-

Çorlu tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden anne Mısra Öz Sel, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’a “500 günden bu yana insan güvenliği için ne yaptınız?” diye sordu.
Çorlu tren kazasında oğlu Arda Sel’i kaybeden anne Mısra Öz Sel, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’a yönelik soruların yer aldığı bir metin kaleme aldı. Sel’in mektubunu HDP Milletvekili Garo Paylan, TBMM’de devam eden Ulaştırma Bakanlığının bütçe görüşmelerinde okudu.
“İHMALLER APAÇIK ORTADA”
Mısra Öz Sel’in Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’a hitaben kaleme aldığı mesajı şöyle: “11 ay önce TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğunuz yarım saatlik açıklamada, ‘odaklandığımız nokta insan hayatı ve güvenliktir’ demiştiniz. Çorlu ve Ankara kazasından sonra da demir yollarında kaza oldu. En son iki makinist öldü. İnsan hayatı ile odaklandığınız güvenlik önlemleri nelerdir?
Ayrıca 12 Haziran günü Meclis’te Çorlu Tren Katliamı Araştırılsın önergesini, biz acılı ailelerin gözleri önünde reddeden ve gerekçe olarak ‘zaten süren bir araştırma süreci var’ diyenlere ve bir de Cahit Turhan’ın ‘kapsamlıca araştırılıyor’ sözlerine karşılık soruyorum: 500 gün geçti katliamın üzerinden, ihmaller apaçık ortada. Koskoca TCDD menfez bakım ve kontrollerini elle ve gözle yapıyor, 700 kilometrelik hattan bir kişi sorumlu oluyor. Yol bekçileri çıkartılıyor. ‘Ödenek yok’ diye arızalı menfezlerin onarımı için açılan ihale iptal ediliyor. Meteoroloji raporlarını değerlendirebilecek yetkinlikte kimse kurumda bulunmuyor ve bu ulaşım aracı milyonlarca insan taşıyor.
“YARGILANMALARINA İZİN VERECEK MİSİNİZ?”
500 günden bu yana insan güvenliği için ne yaptınız? Eksiklerin bir kısmını burada size söylüyorum daha fazlasını siz biliyorsunuz. ‘Kapsamlıca araştırılıyor’ dediğiniz araştırmanızda bunların farkında değil misiniz? Çorlu Katliamı duruşmasında bir demiryolu işçisine mi yüklenecek tüm bu eksikler? Bu eksiklerden sorumlu olduğu apaçık ortada olan TCDD üst yönetimi İsa Apaydın ve diğer yöneticilerin yargılanmasına izin verecek misiniz?
“DAHA KAÇ OĞUZ ARDA BU HAYATTAN KOPARILSIN?”
Gerçek adaletin var olduğuna ilişkin sözlerinizi, 25 kişinin ölümünden sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması ile ilgili tavrınızdan göreceğiz. Ancak o zaman 7’si çocuk 25 kişinin vebalinden kurtulabilirsiniz. Söyler misiniz; Oğuz Arda evladımı kara toprağa koyanların yanına kâr mı kalsın? İhmallerden dolayı daha kaç Oğuz Arda bu hayattan koparılsın? Vicdana ve liyakatli hizmete davet ediyorum sizleri!”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.