Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, önceki gün Birleşik Metal-İş Sendikası ile yaşadıkları ‘taşlı sopalı’ kavganın ardından bir basın açıklaması yaptı. Sendika olarak kesinlikle kavgadan yana olmadıklarını dile getiren Koçak, karşı tarafı da ‘Sarı Sendika’ olarak niteledi ve; “260 kişilik fabrikanın 230 işçisi sendikamıza üye oldu. Kalan 30 kişi de zaten beyaz yaka olarak nitelendirdiğimiz ve sendikal faaliyetlerde bulunmayan kişiler. Doğal olarak fabrikanın yetkili sendikası biziz” ifadelerini kullandı.

murat koçakÇerkezköy Havadis- Önceki gün Birleşik Metal-İş Sendikası ile aralarında yaşanan kavga sonrası bir basın açıklaması yapan Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, tartışmanın kavgaya dönüşmesine, Birleşik Metal-İş Sendikası Üyelerinin hakaretlerinin neden olduğunu belirtti.

“İŞÇİYİ MAĞDUR EDİYORLAR”

Birleşik Metal-İş Sendikasını ‘Sarı’ ve İdeolojik’ sendika olarak niteleyen TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak; “Bu tür sendikalar, halen daha 1980’li yılların sendikacılığını yürütmeye çalışıyorlar. Bunlar, işvereni tehdit ederek fabrikaların kapanmasına ve işçilerin mağdur olmasına neden oluyorlar” dedi.

“BİZİ HERKES TANIR”

Türk Metal Sendikası’nı Türkiye genelinde herkesin çok iyi tanıdığını kaydeden Koçak; “Bizler kesinlikle kavgadan yana değiliz. Bizler her zaman emekçi kardeşlerimizin refahından yanayız. Türkiye genelinde 156 bin, Çerkezköy genelinde de 10 bine yakın üyemiz var. O gün bizlere hakaret ederek kavga çıkartan ‘Sarı’ sendikanın Türkiye genelindeki üye sayısı, bizim Çerkezköy’deki üye sayımızdan bile az. Kısacası bunların kendilerine hayırları yok, işçiye ne hayırları dokunacak?” diye konuştu.

“KİMSEDEN KORKUMUZ YOK”

Önceki gün yaşanan arbede esnasında basın açıklaması yapan grubun arasında işçi olmadığını da iddia eden Koçak; “Bunlar, bir takım illegal gruplara mensup insanları toplayarak fabrika önüne gelmiş, gözdağı vermeye çalışıyorlar. Biz bu yola kefenimizi giyip de çıktık. Bu nedenle bizi korkutamazlar. En kısa zamanda bahse konu fabrikada gerekli sözleşmeyi yapacak ve emekçi kardeşlerimizin mağduriyetini gidereceğiz” dedi.

“İŞTEN ÇIKARTILANLAR HUZURSUZLUK YARATANLARDI”

Basın mensuplarının bahse konu fabrikada işten çıkartılan 7 işçinin akıbetini sorması üzerine de bir açıklama yapan Koçak; “7 tane işçinin işten çıkartıldığı doğrudur. Ancak bu kişiler, 4857 sayılı kanuna uymayanlar, fabrika içerisinde huzursuzluk çıkartan işçilerdi” şeklinde konuştu.